7 příznaků, kterými se vás tělo snaží varovat před problémy s ledvinami

Fotografie: Depositphotos

Ledviny jsou párový orgán, který je zodpovědný za mnoho důležitých funkcí ve vašem těle. Pokud pociťujete tyto příznaky, měli byste velmi rychle zpozornět.

Lidské tělo s vámi neustále komunikuje. Proto pokud se nevědomky potýkáte s některými vnitřními problémy, často můžete v důsledku pociťovat určité varovné příznaky, jako je například vyrážka, neustálá únava a podobně. To platí zejména v případě nesprávné funkce vašich ledvin, které jsou zodpovědné za detoxikaci těla a vylučování moči. Tento problém totiž může vést ke vzniku mnoha nebezpečných onemocnění, a proto se níže můžete seznámit s jeho 7 nejčastějšími příznaky. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Otoky obličeje a končetin

Ledviny jsou zodpovědné zejména za filtrování toxinů v těle a pomáhají předcházet přílišnému zadržování vody. Pokud ovšem nefungují správně, může se pacient v důsledku potýkat s výskytem otoků na obličeji a všech končetinách.

Problémy s močením

Mezi časté příznaky nesprávné funkce ledvin patří také pocit neustálého tlaku a námahy při močení, nutkání chodit na záchod téměř po celý den (a v mnoha případech také během noci) a tmavá nebo neobjemná moč. Pokud se s těmito příznaky potýkáte, rozhodně byste měli co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře.

Fotografie: Pexels

Kožní vyrážky

Selhání nebo nesprávná funkce ledvin může často vést k výskytu menší svědivé vyrážky na kůži. V takovém případě se totiž v krvi hromadí nadměrné množství toxinů, které se vlivem pocení dostávají do vaší pokožky a následně ji poškozují. Pokud tento problém nezmizí ani v případě, když na místo nanesete léčivou mast, rozhodně byste neměli odkládat návštěvu u lékaře.

Únava, anémie a vyčerpání

Ledviny produkují hormon erytropoetin, který pomáhá červeným krvinkám přenášet kyslík do potřebných částí těla. Jejich nesprávná funkce proto může být příčinou nedostatku tohoto důležitého prvku, což následně může vést k únavě, vyčerpání nebo vzniku nebezpečných onemocnění, jako je anémie.

Bolest zad

Při onemocnění ledvin se pacienti často potýkají se silnou, křečovitou bolestí v dolní části zad, která vystřeluje do třísel. Pokud vám v tomto případě nepomáhá žádné léčivé cvičení podporující zdraví páteře, rozhodně byste měli co nejdříve kontaktovat svého lékaře.

Fotografie: Pixabay

Neustálá dušnost

Při těžkém onemocnění ledvin se v plicích hromadí tekutina, která může způsobovat dušnost a podobné potíže s dýcháním. V případě, že se s těmito problémy potýkáte z nejasných příčin, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře a ujistit se, zda je s vaším zdravím vše v pořádku.

Kovová či čpavková chuť v ústech

Při onemocnění ledvin se zvyšuje hladina močoviny v krvi, která se uvolňuje ve formě amoniaku do slin, což způsobuje zápach z úst a nepříjemnou kovovou či čpavkovou chuť v ústech.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]