Příznaky, které ukazují, že je tělo napadeno nebezpečnými parazity

Fotografie: Getty Images

Paraziti netrápí jen čtyřnohé zvířecí mazlíčky, jak si mnozí myslí. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že takřka celá současná světová populace trpí napadením minimálně jednoho druhu parazita. Oslabené tělo pak hůře odolává jiným patogenům, včetně koronaviru.

Příznaky onemocnění jsou však často zaměnitelné za jinou chorobu, často ani lékaři nejsou s to určit parazitární infekci, přitom může dojít dlouhodobým výskytem parazitů v těle k chronickým obtížím nebo oslabení imunity. Jaké bývají nejčastější příznaky výskytu parazitů v těle?

Jak se dostávají paraziti do lidského těla?

Existuje stovka různých parazitů, které se mohou dostat do těla, předně se jedná o helminty, larvy červů, hlísty nebo jiné druhy parazitů, jako jsou bičíkovce, motolice, škrkavky, roupy, vlasovec, tasemnice nebo svalovec. Některé jsou sotva postřehnutelné a pro jejich odhalení je nutný mikroskop, jiné druhy dosahují délky i několika metrů. Nejčastější kontaminace je špinavýma rukama po dotyku zvířete nebo půdy. Dalšími zdroji nákazy parazity mohou být:

  • domácí nebo divoká zvířata,
  • kontaminovaná voda,
  • syrové maso,
  • špatně umyté ovoce a zelenina,
  • znečištěné potraviny,
  • pohlavní styk.

Co prozradí jejich existenci v lidském těle?

1. Dlouhotrvající únava

Syndrom chronické únavy, který se může projevovat depresivními stavy, nedostatkem energie nebo neustálou ospalostí. Lidé s parazitární infekcí také trpí zhoršenou pamětí.

2. Špatné zažívání

Prostaglandin vylučovaný parazity vede ke snižování sodíku v těle a následným potížím s trávením. Dalšími projevy parazitů v těle jsou průjmy a nadýmání, některé druhy způsobují hepatitidu, retenci stolice nebo ucpání střev. Některé hlísty přímo ve střevě žijí a parazitují na něm.

Fotografie: Freepik

3. Svědění análního otvoru

Pocit svědění v konečníku nemusí znamenat hemoroidy, ale kladení vajíček samiček parazitů. Někdy se také objevují praskliny v okolí análního otvoru nebo krevní výrony.

4. Kožní léze

Paraziti stojí také za vznikem akné, kožních vyrážek, prasklin na patách, kožních rýh nebo ztrátou vlasů a nehtů.

5. Prudká změna hmotnosti

Velké výkyvy hmotnosti v krátkém čase mohou také znamenat helminthickou infekci. Typickým příkladem je tasemnice, která se používá i k drastickému způsobu hubnutí, které může skončit i smrtí.

6. Bolesti břicha

Častým místem výskytu parazitů v těle je tenké střevo, ale mohou se objevit i v jiných břišních orgánech. Jedná se především o tasemnice nebo škrkavky, které způsobují bolesti v oblasti břišní dutiny.

Fotografie: Freepik

7. Skřípání zuby a chrápání

Při helminthické infekci dochází k bruxismu (skřípání zubů) vinou nedostatku vitamínů. Někteří vědci poukazují i na nezvyklé chrápání nebo slinění způsobené vylučovanými toxiny parazitů.

8. Nervozita a změny nálad

Toxický odpad a sekrety produkované helminty způsobují otravu a paralýzu nervového systému. Pacienti pak trpí náhlými změnami nálady, podrážděností a depresemi.  Stav se po uzdravení opět normalizuje.

9. Alergie

Vylučované toxiny parazitů se dostávají do krve a mohou způsobit různé druhy otrav nebo vést ke vzniku alergických projevů.

10. Bolesti svalů a kloubů

Paraziti se mohou objevovat v měkkých tkáních, kde se mohou zapouzdřit v cystách nebo parazitovat v orgánech po celém těle. Vlivem parazitární infekce může dojít k zánětu nebo bolestem, které bývají zaměňovány za artritidu.

11. Nedostatek železa a anémie

Paraziti okrádají lidské tělo o živiny a vitamíny, vinou infekce tak může organismus přicházet o železo a dojít k anémii. To platí především pro střevní parazity, roupy a škrkavky.

12. Nespavost

Také za nespavostí stojí paraziti, protože tělo se snaží vyloučit toxiny z těla, játra tak pracují v noci a tělo nemůže v klidu odpočívat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]