Varovné signály, které mohou ukazovat na blížící se infarkt. Pro přežití je klíčová každá minuta

Fotografie: Depositphotos

Pokud patříte do rizikové skupiny osob, kterým hrozí infarkt, rozhodně byste neměli brát na lehkou váhu varovné signály, kterými vás tělo informuje o blížícím se nebezpečí infarktu. Zjistěte, na co byste si tedy měli dávat pozor.

Infarkt je kritickým a život ohrožujícím stavem, který může velmi výrazně ovlivnit lidské zdraví. Léčba nemocí srdce je velmi náročná, proto by lidé, kteří jsou obecně považováni za rizikovou skupinu (vyšší věk, nadměrný stres, obezita, málo pohybu, kouření) měli být více obezřetní, projeví-li se u nich níže popsané příznaky.

Jak nás tělo informuje o blížícím se infarktu

Existuje několik specifických varovných signálů, kterými nám tělo dává najevo, že mu hrozí zhroucení v podobě infarktu. Tyto signály se začínají objevovat přibližně měsíc před infarktem a postupně se zesilují.

Fotografie: Freepik

1.    Bolest na hrudi

Tento příznak může mít mnoho podob, především s ohledem na intenzitu od lehkého píchaní kolem srdce až po velmi nepříjemný tlak. Bolest na hrudi pociťují především muži, u žen se objevuje jen asi ve třetině případů. Její působení se může postupně rozšiřovat od tlaku na hrudníku do levé poloviny těla (paže, čelisti, krku či břicha) a nabývat až trvalého rázu.

2.    Pocení

Zvýšené až nadměrné pocení je příznakem, kterým trpí spíše ženy. Může k němu docházet během noci, ale také při běžných denních činnostech. Tento příznak je ovšem velmi těžké rozeznat zejména v případě, že žena právě prochází menopauzou, s níž jsou spojeny návaly horka.

3.    Arytmie

Nepravidelný srdeční rytmus je obvykle spojen s úzkostnými stavy a rovněž se projevuje především u žen. Mívá formu krátkodobé arytmie trvající obvykle kolem 2 minut, pokud ovšem stav přetrvává nebo přichází ve stále kratších intervalech, rozhodně byste měli vyhledat lékaře.

4.    Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů může způsobovat řada příčin, jako je například nedostatek živin nebo pokles hormonální hladiny. Jako příznak infarktu by neměl být přehlížen v případě, že jej doprovází některý z dalších příznaků a objeví se náhle a ve vysoké míře.

Fotografie: Freepik

5.    Dušnost

Neschopnost popadnout dech nebo dýchat zhluboka i při nízké fyzické zátěži je jedním z prvotních signálů, že s vaším srdcem není všechno v pořádku. Dušnost či dýchavičnost se mohou objevit již půl roku před hrozícím infarktem a mají narůstající tendenci, která může přecházet až do závratí způsobených nedostatkem kyslíku.

6.    Insomnie a únava

Problémy s usínáním, neplnohodnotný spánek a časté buzení jsou příznaky, které se projevují častěji u žen a vyplývají z úzkostných stavů, které blížícímu se infarktu předcházejí. S nespavostí pak souvisí také nadměrná únava, jejíž intenzita se stupňuje do takové míry, že brání ve vykonávání základních životních potřeb.

7.    Bolesti břicha

Bolesti břicha se projevují ve stejné míře u mužů i u žen a doprovázejí je také nevolnost, nadýmání či střevní potíže. Zvýšenou pozornost byste měli věnovat především pravidelnému a často se opakujícímu výskytu těchto potíží, zvláště pozorujete-li na sobě také další uvedené příznaky.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]