Urologické potíže mohou naznačovat vznikající rakovinu. Zahrávat si s příznaky se nevyplácí

Fotografie: Unsplash

Příznaků rakoviny je celá řada, některé se však mohou zaměňovat za urologická onemocnění, proto byste právě tyto náznaky neměli podceňovat.

Jestliže nechodíte pravidelně k lékaři, měli byste si zdravotní potíže kontrolovat alespoň sami a v případě jejich výskytu zvážit návštěvu doktora. Zejména se zde zaměříme na problémy urologické, jejichž přehlížení může stát za nekontrolovaným růstem nádoru. V případě, že vám hrozí rakovina, mohou rozhodovat i týdny, proto neotálejte a navštivte lékaře.

Přítomnost krve v moči

Často takovýto problém lékaři označují jako „hematurii“ a je spojen s výskytem červené tekutiny nebo sraženin v moči. To je způsobeno právě tím, že se vám do ní odněkud dostává krev. Často se však může stát, že ženy tento problém spojí se svým cyklem, nebo se dočtete na fórech, že se jedná o přechodný problém, který sám odezní.

Fotografie: Unsplash

Experti však doporučují takovéto projevy nezanedbávat a navštívit svého praktického lékaře, který by vás měl poslat k urologovi. Ten vám může diagnostikovat zánět močové trubice, infekci ledvin, močové kameny nebo vás pošlou na další vyšetření s podezřením na rakovinu. Nádor by se vám mohl usadit buď v měchýři nebo na ledvinách, což by vysvětlovalo krvácení.

Muži, věnujte pozornost varlatům

Jedna z nesnází, které se nemusí bát ženy, je rakovina varlat. Ta má sama o sobě spoustu projevů, jedním z nejvýraznějších a snadno identifikovatelných jsou rostoucí bulky uvnitř šourku. Můžete je odhalit podobnou metodou, jakou si ženy doma vyšetřují prsa, tedy prohmatáváním a hledáním anomálií v podobě zvětšených uzlin nebo nově utvořených bulek.

Fotografie: Pixabay

Růst nádoru je v této oblasti rychlý, často jej ani nestihnete zaznamenat a najednou se začne projevovat bolestí a dalšími symptomy, které naznačují, že už může být příliš pozdě. Nepodceňujte tedy preventivní vyšetření a zkuste si alespoň jednou za čas prohmatat šourek. Tak můžete odhalit rakovinu varlat včas, kdy je ještě možné zakročit, aby se tak nádor nerozrostl.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]