Varovné příznaky rakoviny, které si většina lidí mnohdy ani neuvědomuje. Jejich včasné odhalení zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu

Fotografie: Freepik

Rakovinu lze diagnostikovat pouze pomocí laboratorních testů, které obvykle odhalí, že je již ve velmi pokročilém stadiu, což ztěžuje léčbu.

Existuje velké množství varovných příznaků, které mohou svědčit o onemocnění a dovést pacienta k včasné diagnóze a následnému zahájení léčby. V takových případech je léčba mnohem snazší a šance na přežití jsou často velmi vysoké, říká lékař Daniel Murrell.

1. Únava a slabost

Tento problém se projevuje jako varovný signál pro různé typy rakoviny a nádorů. Extrémní únava, která přetrvává i po důkladném odpočinku a dostatečném počtu prospaných hodin, může naznačovat něco vážnějšího. Prakticky všechny druhy rakoviny se projevují velkou únavou, ale nejčastěji se vyskytuje u leukémie nebo rakoviny tlustého střeva, která způsobuje ztrátu krve. Pokud se u vás tedy objeví chronická únava a slabost bez zjevné příčiny, můžete se poradit s lékařem a nechat se vyšetřit.

2. Krvácení do stolice a krvácení z konečníku

Tyto příznaky jsou známkou kolorektálního karcinomu. Pokud tedy máte krev ve stolici, nečekejte dlouho a okamžitě vyhledejte svého lékaře. Test okultního krvácení do stolice je jednoduchý a zcela bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, v němž lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve.

3. Potíže s polykáním potravy

Obvykle se jedná o první příznak spojený s rakovinou plic, ale může naznačovat i rakovinu jícnu nebo krku. Nádory hrtanu se projevují zejména pocitem cizího tělesa v krku a potížemi s polykáním nebo bolestivým polykáním, při němž dokonce můžete zaznamenat v ústech krev. Typická je i bolest jazyka či nehojící se vředy v ústech. Uzliny mohou být viditelně zvětšené. Dochází i k deformaci hlasu a chrapotu.

Fotografie: Freepik

4. Abnormální změny na nehtech

Špatný vzhled nehtů může signalizovat, že se nám v těle rozvíjí nějaká nemoc. Nehty nám prozradí onemocnění jater, plic i srdce. Dá se na nich ale poznat i rakovina. U osob s neobvyklými změnami na nehtech lze diagnostikovat různé typy rakoviny. Několik černých pruhů a nahnědlých výrůstků doprovázených bílými nehty nejčastěji naznačují rakovinu jater nebo kůže.

5. Bolest na hrudi a chronický kašel

Bronchitida a kašel jsou pravděpodobnými příznaky, které ukazují na různé druhy rakoviny a nádorů, jako jsou nádory plic a leukémie. Většina pacientů s rakovinou plic obvykle uvádí, že má problémy v oblasti trupu. Tato konkrétní bolest začíná v rukou a přesouvá se do horního kloubu.

Fotografie: Freepik

6. Bolesti břicha a pánve

Bolest, nadýmání, křeče a nepříjemné pocity v oblasti břicha s pánví jsou obvykle příznakem rakoviny vaječníků. S leukémií souvisí také břišní potíže. Mezi nejčastější příznaky rakoviny vaječníků totiž patří nadýmání, tlak v břiše, bolesti v oblasti břicha nebo pánve, pocit plnosti při jídle a časté močení – tedy projevy zcela běžných onemocnění, které ženy obvykle řeší samy bez pomoci lékařů.

7. Nemožnost jíst a pocit plnosti

Tyto situace bývají příznaky rakoviny vaječníků. Ženy popisují, že nemohou jíst a nemají chuť k jídlu, dokonce se stává, že celý den nic nepozřou. Na vznik rakoviny žaludku může upozorňovat ztráta chuti k jídlu s pocitem na zvracení. S těmito projevy může dotyčný rychle ztrácet na váze, trpět slabostí a častou únavou. Mohou se objevovat tlaky v horní polovině břicha s pocitem plnosti i po konzumaci malé porce jídla.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]