Varovné příznaky anémie neboli nedostatku železa v těle. Zjistěte, zda tento problém netrápí i vás

Fotografie: Freepik

Jen málo z nás zná varovné příznaky anémie. Přitom anémie z nedostatku železa je jednou z nejběžnějších forem onemocnění. Vaše tělo železo potřebuje.

Anémie sama o sobě může způsobit problémy v každodenním životě. Krvácení je jednou z nejčastějších příčin nedostatku železa, protože během něho dochází ke ztrátě červených krvinek, které obsahují železo. Proto by znalost známek anémie mohla zabránit mnoha zdravotním problémům. Zkuste si tedy zapamatovat osm varovných příznaků.

Indikátorem je sliznice očí i únava

Nejběžnějším příznakem anémie je únava. Ta přichází proto, že vaše tělo nemá dostatek krvinek, které by přenášely kyslík do různých částí vašeho těla. Dalším indikátorem je sliznice očí. Podívejte se na linii, jež vede pod dolními řasami. Jde o oblast, která je plná žil. Právě těmito žilkami musí pumpovat zdravá krev. Proto pokud tato linie pod vašimi řasami vypadá bledě, může to být známka toho, že se do této oblasti nedostává dostatek krve.

Fotografie: Pixabay

Většina lidí, kteří trpí anémií, dýchá klidně. Během fyzické námahy však tito lidé pociťují dušnost, protože se opět tělu nedostává dostatek kyslíku. Lidé proto dýchají rychle a hluboce. Setkat se můžete i s úzkostí. Pokud se tedy u vás v poslední době objevily příznaky úzkosti, jako je rychlá srdeční frekvence, vězte, že viníkem může být anémie. Důvodem je, že krev pumpuje stále rychleji a rychleji a snaží se získat více kyslíku.

Pocítit můžete také bolesti hlavy

Bolest hlavy samozřejmě může mít mnoho příčin. S anémií si ji můžete začít spojovat ve chvíli, kdy se u vás objeví ještě další příznaky, které ji naznačují. Pokud nemáte dostatek zdravé krve pro správné fungování těla, může se u vás objevit také necitlivost, tedy potíže s nohama a rukama. Znamená to, že máte sklon k necitlivosti končetin. Pokud tedy pozorujete tyto příznaky, je vhodné navštívit lékaře. Jsou však ještě dva další příznaky, které vás mohou směrovat právě k anémii.

Fotografie: Pexels

Jde o těžkou a nepravidelnou menstruaci. U žen totiž může být anémie způsobena děložními myomy, které se nacházejí uvnitř děložní dutiny. Tyto fibroidy jsou často příčinou bolestivých a obtížných dnů. Posledním příznakem jsou problémy s koncentrací. Někteří lidé tomu říkají mozková mlha. Lidé s anémií mohou mít náhlé problémy s kontrolou myšlení. Příčinou může být právě nedostatek železa, který ovlivní pracovní výkon, schopnost soustředit se i váš úsudek.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]