Příznaky zákeřné anémie vysleduje i laik. Patří mezi ně i únava a slabost

Fotografie: Depositphotos

Anémie je stav, kdy máte v těle nízkou hladinu červených krvinek. V takovém případě se do orgánů a tkání hůře dostává kyslík. Můžete pociťovat únavu, slabost a dušnost.

Anémie je stav charakterizovaný nedostatkem železa, vitamínů či dalších klíčových látek nezbytných pro tvorbu červených krvinek, které nesou kyslík do tkání. Toto onemocnění může postihnout lidi všech věkových kategorií a pohlaví a jeho příznaky mohou být proměnlivé až komplexní. Je důležité rozpoznat tyto známky, abyste mohli vyhledat lékařskou pomoc a nastolit správnou léčbu, říká doktorka Debra Sullivan. Zde jsou některé klíčové příznaky anémie, na které byste měli dávat pozor.

Chronická únava

Jedním z nejčastějších a zároveň nejmarkantnějších příznaků anémie je dlouhodobá únava, která nesouvisí s běžnými aktivitami nebo nedostatkem spánku. Nedostatek červených krvinek vede k nedostatečnému transportu kyslíku do buněk, což může způsobit ospalost a celkovou vyčerpanost.

Slabost a svalová únava

Snížený obsah červených krvinek může negativně ovlivnit svalovou sílu a vytrvalost. Osoby trpící anémií mohou pociťovat slabost svalů a nedostatek energie k plnému využití svých fyzických schopností, což může omezit jejich každodenní aktivity.

Bledá kůže a sliznice

Nedostatečný obsah hemoglobinu v červených krvinkách může způsobit bledost kůže a sliznic. Bledý obličej, rtíky a dásně jsou vizuálními projevy anémie, které lze pozorovat a často signalizují nutnost léčby.

krev, laboratoř, miska
Fotografie: Freepik

Závratě a třes

Nedostatečný přísun kyslíku do mozku může vyvolat závratě a pocit třesu. Nedostatek kyslíku v důsledku anémie může negativně ovlivnit koordinaci a rovnováhu, což může zvýšit riziko pádů a s tím spojených úrazů.

Nedostatek hořčíku má vážný dopad na tělesné i duševní zdraví. Projevuje se i křečemi a únavou

Dýchavičnost

Anémie může vést k nedostatku kyslíku pro normální dýchání. To se projevuje zvýšenou dýchavičností, zejména během fyzické aktivity. Osoby s anémií mohou mít problémy s vytrvalostí při cvičení.

Změny v chuti k jídlu

Chuťové změny mohou být reakcí těla na nedostatek živin, které jsou nezbytné pro normální fungování. Jedinci s anémií mohou pociťovat změny ve stravovacích preferencích, uvádí web Healhtline.

Problémy se soustředěním

Nedostatek kyslíku může negativně ovlivnit mozkovou činnost, což může mít za následek problémy se soustředěním, pamětí a celkově kognitivními funkcemi. Osoby s anémií mohou mít potíže s plněním každodenních úkolů a zachováním mentální ostrosti.

Chladné končetiny

Omezený tok krve může způsobit, že ruce a nohy budou cítit chladněji. Nedostatečná cirkulace krve snižuje teplo v končetinách, což může být nepříjemné a signalizuje další komplikace spojené s anémií. O dalších možných příčinách studených rukou se dočtete v našem článku na webu ZdravéStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]