Neobvyklé signály, které ukazují na nedostatek důležité látky v těle

Asian woman unhappy weak hair problem her hold hairbrush with damaged long loss hair in the comb brush she pulls loss hair from the brush, isolated on white background, Medicine health care concept

Možná vám chybí železo, ale na první pohled to nepoznáte. Jaké jsou neobvyklé známky toho, že se vaše tělo brání jeho nedostatku? Železo se účastní mnoha procesů v našem těle.

Syntéze hemoglobinu a transport kyslíku do buněk a tkání patří mezi zlomek takových. Nedostatek železa je častý hlavně u žen v reprodukčním věku, způsobených ztrátou krve během cyklu. Jak ale poznat, že trpíte chudokrevností nebo nedostatek železa? Podle odborníků je to obtížné, příznaky mohou být bizarní.

Mezi příznaky patří slabost nebo závratě

Existuje ale příznaky, které jsou méně pravděpodobné, o to podivnější jsou. Určitě jste zvyklí nedostatek železa spojovat s bledostí v obličeji nebo s velkou únavou. Některé příznaky jsou neobvyklé a mohou lidi přivést na jiná onemocnění, než je anémie. Jak vám vaše tělo řekne, že mu chybí železo?

Syndrom neklidných rukou je jedním z nich. Nezaměňujte tento stav s tím, když se nudíte nebo máte strach. Projevuje se zejména večer, s možností probuzení uprostřed noci. Budete mít pocit, že vaše nohy nejdou zastavit. Zvláštní chutě jsou dalším příznaky, že vám železo chybí. Je to porucha zahrnující nekontrolovatelné nutkání jíst předměty, které do úst nepatří. Nejčastěji je to led, kameny, barvy, hlína nebo prací prášek. Mnoho odborníků si myslí, že je za tím nedostatek železa. Tato porucha se může objevit také v těhotenství, ale je extrémně nebezpečná pro matku i dítě.

Fotografie: Freepik

Pozorujte dásně a nehty

Bledý obličej je charakteristický pro osobu trpící anémií. Světlé nehty nebo dásně patří k dalším příznakům, i když nejsou tolik viditelné. Nedostatek červených krvinek a kyslíku má vliv na vzhled a krev nemůže dostatečně hydratovat pokožku a jiné tkáně. Srdečný arytmii zná každý z nás. Neošetřená arytmie může vést k infarktu, je podstatné tento příznak nepřehlížet a okamžitě navštívit lékaře, který zjistí hladinu železa v krvi.

Příznaky nemusí být jen fyzické. Deprese a úzkost patří mezi takové, které nejsou na první pohled vidět, ale mohou se rozvíjet postupně a o to více jsou nebezpečnější. Potíže se spánkem, únava nebo úzkost by se neměly přehlížet. Nedostatek železa ovlivňuje nervový systém a zbavuje mozek kyslíku.

Ztráta vlasů je důležitým příznakem, na který možná nebudete brát zřetel. Jaké jsou příčiny nedostatku železa? Jednou z nich je velká ztráta krve. Pokud jste utrpěli vnitřní krvácení, ať v důsledku nehody nebo chorob, můžete trpět nedostatkem železa. Sem patří také silné menstruační krvácení, kterým trpí stále více žen.

Dbejte na stravu bohatou na železo

Tento minerál se nachází v mase, vejcích, zelené listové zeleně a také potravinách, které jsou o železo obohacené. Pokud jste podstoupili operaci žaludku, můžete mít problémy s přijímáním železa. Nejvíce jsou v tomto ohledu ohrožené ženy v reprodukčním věku, s malými dětmi nebo kojenci. Mezi ohroženou skupinu patří také vegetariány a ti, kteří často darují krev.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]