Bojovat s anémií lze i vhodně upraveným jídelníčkem. Potraviny, které jsou k tomu určené, na něm nesmí chybět

Fotografie: Depositphotos

Anémie je celkem častým zdravotním problémem, zpravidla příznakem jiných onemocnění. Její průběh je závislý na tom, co jíte, proto je dobré nastavit si vhodný jídelníček.

Chcete se naučit úspěšně bojovat s anémií? V tom případě byste měli vědět základní informace, že anémie je stav související s jídlem. Obvykle je způsobena špatnou stravou. Kromě potravin bohatých na železo byste do svého jídelníčku měli zařadit i vitamín C, pomáhá při vstřebávání železa. Naučte se s tímto zdravotním problémem vhodně stravovat. Více prozradila lékařka Debra Sullivan.

Správná strava pro boj s anémií

Jak bylo uvedeno, anémie je způsobena částečným nebo úplným nedostatkem určitých mikroživin. Proto vám konzumace potravin s těmito vitamíny a minerály může pomoci stav zlepšit. První věc, kterou byste měli vědět, je množství, jež vaše tělo každý den potřebuje. Zdravý člověk, kromě zvláštních případů, jako je těhotenství, potřebuje denně následující množství vitamínů a minerálů:

  • železo: 8 mg pro muže a 18 mg pro ženy,
  • kyselina listová: asi 400 mcg,
  • vitamín B12: 2,4 mcg.

Mírně zvyšte příjem červeného masa

Červené maso obsahuje železo. Na každých 100 gramů červeného masa získáte 3 mg železa. Ale ujistěte se, že maso, které jíte, nemá příliš mnoho tuku. Vysoká konzumace červeného masa může způsobit riziko zvýšené hladiny cholesterolu, což má negativní dopad na zdraví vašeho srdce. Před zvýšenou konzumací červeného masa se raději nejdříve poraďte se svým lékařem nebo výživovým poradcem.

Čočka a pivovarské kvasnice

Čočka vám dodá 3,3 mg železa na 100 gramů. Kromě toho obsahuje také základní živiny, jako je kyselina listová a měď. Pivovarské kvasnice mohou nabídnout úžasnou rozmanitost a velké množství minerálů, stopových prvků a bílkovin. Obsahují také všechny vitamíny skupiny B.

Fotografie: Pixabay

Pistácie proti anémii

Pistácie vám mohou pomoci v boji s anémií, protože vám poskytnou 3,9 mg železa na 100 gramů. Obsahují také 1,2 mg mědi na 100 gramů, další minerál, jehož nedostatek způsobuje anémii. Kombinace těchto 2 prvků bude pomáhat úspěšně s anémií bojovat. Navíc jsou pistácie velmi chutné.

Zvyšte příjem červené řepy

Červená řepa vám dodá 0,80 mg železa na 100 gramů. Je také zdrojem vitamínu C a kyseliny listové. Všechny tyto živiny dohromady vytvářejí ochrannou bariéru proti chudokrevnosti. Nezapomeňte však, že byste se měli poradit s odborníkem, jenž vám pomůže s nastavením vašeho jídelníčku, trpíte-li chudokrevností.

Zdroj: Healthline