Nedostatek železa na sebe upozorní pomocí varovných signálů. Patří mezi ně i únava a bledá kůže

Fotografie: Depositphotos

Anémie je stav, kdy tělu chybí dostatek červených krvinek, což vede k nedostatečnému zásobování orgánů a tkání kyslíkem. Tento stav může mít závažné důsledky.

Anémie z nedostatku železa může mít závažné důsledky na naše zdraví, přesto ji často přehlížíme. Únava, bledá kůže či dušnost mohou být příznaky, které naznačují, že vaše tělo potřebuje více tohoto důležitého minerálu. Včasné rozpoznání symptomů je klíčové pro zajištění správné léčby a prevenci dalších komplikací, říká doktorka Megan Soliman.

Únava a slabost

Neustálá únava a pocit slabosti jsou jedny z nejčastějších příznaků anémie. Nedostatek železa totiž brání tělu v efektivním přenosu kyslíku do tkání a svalů, což vede k celkovému vyčerpání a snížené fyzické výkonnosti. Pokud jste unavení i po dostatečném spánku, může to být známka anémie, sdělila Elaine K. Luo.

Zvýšená srdeční frekvence a dušnost

Při anémii se může dle doktorky Soliman objevit zvýšená srdeční frekvence a dušnost, zejména při fyzické námaze, nebo dokonce i při běžných činnostech. Nedostatek železa omezuje schopnost těla efektivně zásobovat tkáně kyslíkem, což může vést k pocitu dušnosti a závratím.

Nedostatek vitamínů a minerálů se projeví pomocí příznaků, mezi které patří i lámavé vlasy a nehty

Bledá kůže a sliznice

Anémie často způsobuje bledost kůže a sliznic, zejména kolem rtů, dásní a vnitřní strany dolního víčka, zmiňuje doktorka Debra Sullivan. Tento příznak je důsledkem sníženého počtu červených krvinek, a tím i nedostatku kyslíku v tkáních, což vede ke ztrátě přirozené barvy pokožky.

vypadávání vlasů
Fotografie: Freepik

Změny chuti a vlasů

Lékařka Megan Soliman uvedla, že nedostatek železa může také ovlivnit chuť k jídlu a stav vlasů. Lidé trpící anémií často zaznamenávají chuť na neobvyklé potraviny, nebo naopak ztrátu chuti k jídlu. Kromě toho může nedostatek železa způsobit lámavost a vypadávání vlasů.

Poruchy koncentrace a podrážděnost

Nedostatek kyslíku v mozku způsobený anémií může vést k poruchám koncentrace, problémům s pamětí a celkové podrážděnosti. Lidé s anémií často pociťují mentální mlhu a neschopnost se soustředit na úkoly, uvádí Jacquelyn Caffaso.

Jak jednat při podezření na anémii

Při podezření na anémii je důležité konzultovat situaci s lékařem. Lékař může provést klinické testy, včetně krevního testu na hladinu hemoglobinu a ferritinu, aby potvrdil diagnózu a zahájil vhodnou léčbu. Základem je odhalení příčiny anémie, která může být důsledkem špatného stravování nebo vážnějších onemocnění, jako jsou rakovina nebo autoimunitní choroby. Na Zdravém Stravování jsme také již dříve psali, jak se může projevit nedostatek vitamínu D.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]