Za špatné vstřebávání železa může i nevhodný jídelníček. Mezi bariéry patří i potraviny bohaté na vlákninu

Fotografie: Depositphotos

Železo je důležitý minerál, který hraje podstatnou roli v mnoha tělesných procesech. Některé potraviny však mohou snadno zabraňovat jeho absorpci.

Železo je nedílný minerál, který hraje nezbytnou roli v lidském těle. Jak uvádí web Healthline, jeho hlavním úkolem je přenášet kyslík po celém těle, což je zásadní faktor pro udržení dobrého zdraví a dlouhého života. Mnozí lidé si však neuvědomují, že některé potraviny mohou znemožňovat jeho absorpci v těle, což může vést k jeho nedostatku a závažným problémům.

Železo a lidské zdraví

Pokud si chcete udržet dostatek železa v těle, je důležité, abyste pravidelně jedli potraviny bohaté na tento nedílný minerál. Mezi ty patří například špenát, červené maso, dýňová semínka brokolice a mnoho dalších. Je však třeba brát na vědomí, že spousta produktů může vést ke snížení jeho vstřebávání, což může vyústit v řadu problémů, včetně anémie – před příznaky tohoto nebezpečného onemocnění jsme vás na webu ZdravéStravování již několikrát varovali.

Potraviny, které znemožňují absorpci železa

Některé potraviny a nápoje mohou zabraňovat vstřebávání železa v těle. To je ve většině případů způsobeno látkami nazývanými fytochemikálie nebo fytochemické sloučeniny, které na tento minerál mohou vázat železo, a znemožnit tak jeho absorpci. Nejčastěji toto riziko hrozí podle lékařky Jane Brown u kávy a černého čaje, jež obsahují velké množství těchto látek a také polyfenolů. Dále pak mohou problémy způsobit také:

  • Červené víno, jež taktéž obsahuje mnoho polyfenolů.
  • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina, mohou snížit absorpci železa.
  • Některé druhy zeleniny, jako je například čekanka, a také luštěniny.
  • Potraviny s vysokým obsahem vápníku, jež taktéž mohou snižovat vstřebávání železa. V tomto případě byste si měli dát pozor zejména na mléčné výrobky.

Nedostatek vitamínu D ničí zdraví 89 % lidí. Jde o základní látku, bez které organismus trpí

jogurt ve skleničce
Fotografie: Freepik

Pozor byste si měli dát také na některé druhy vlákniny, jako je zejména pektin, který se nachází v mnoha druzích ovoce. Je také důležité poznamenat, že i když některé potraviny mohou ovlivnit vstřebávání železa, zdravá a vyvážená strava obvykle zajišťuje pro většinu lidí jeho dostatečné množství. Pro ty, kteří mají zvýšené riziko nedostatku tohoto minerálu (například těhotné ženy), je vhodné konzultovat stravovací návyky s lékařem nebo výživovým odborníkem.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]