Zneklidňující příznaky nedostatku železa v krvi. Jedná se o větší problém, než se může na první pohled zdát

Fotografie: Freepik

Nedostatek železa je jednou z nejčastějších příčin únavy, zejména pak u žen. Nepodceňujte jeho projevy a vše vyřešte co nejdříve.

Akutním a chronickým nedostatkem železa trpí velká část světové populace. Řada lidí totiž zaměňuje pocity vyčerpání a únavy za běžné, respektive patřící ke stylu života, který současná společnost nastavila. Celkově jsou nedostatkem železa častěji ohroženy ženy, a to kvůli pravidelné (a silné) menstruaci. Pokud pocítíte některý z varovných signálů, na nic nečekejte a zajděte za svým lékařem, který vám provede krevní test na určení množství železa v krvi, radí doktor Shuvani Sanyal.

Únava a vyčerpání nepatří k běžnému životu

Možná jste si na stálé vyčerpání a věčnou únavu již zvykli, avšak vězte, že není normální. Vyčerpání a únava jsou nejčastějšími symptomy nedostatku železa. Kvůli deficitu tohoto prvku v krvi vaše tělo produkuje méně hemoglobinu, který pomáhá červeným krvinkám rozvádět po těle kyslík. Je-li ho nedostatek, vaše tkáně se neokysličují a vám se nedostává potřebné energie. Kromě únavy a vyčerpání můžete pociťovat slabost, podrážděnost či neschopnost se soustředit.

Fotografie: Freepik

Dalším symptomem jsou závratě či bolesti hlavy – ty jsou pak časté a nárazové. Vaše tělo sice při nedostatku železa kyslíkem zásobuje primárně mozek a až poté ostatní tkáně, avšak i přesto ho dodává méně, než je potřeba. V důsledku toho může docházet k otokům mozkových arterií, což se projevuje právě ostrými a nárazovými bolestmi hlavy.

Vaše zdraví je celkově velmi chatrné

V případě, že tělu chybí železo, ovlivňuje to i imunitní systém. Ten nemůže optimálně fungovat, protože organismus neprodukuje dostatečný počet bílých krvinek, což vás dělá náchylnějšími k různým nemocem a infekcím. Ovšem nedostatkem železa trpí i vaše vlasy, které ve velkém vypadávají, nebo jsou enormně tenké a suché. Úplně jinými, avšak závažnými problémy jsou časté zadýchávání a bušící srdce (včetně arytmie).

Fotografie: Freepik

V případě zadýchávání je důvod jednoduchý – nemáte dostatek kyslíku, jelikož nemáte dostatek hemoglobinu, který by ho po těle rozvedl. V případě bušícího srdce nicméně buďte obezřetní. Pokud nedostatek železa přejde do chronicity, můžete se potýkat s tzv. šelestem na srdci, jeho zvětšením, nebo dokonce selháním. Mezi nápadné projevy nedostatku železa se pak řadí celková bledost vaší pleti, jelikož nemáte dostatek hemoglobinu, který by dodal krvi její červenou barvu a vaší pleti zdravý vzhled.

Další projevy nedostatku železa

Možná jste někdy slyšeli o tzv. syndromu neklidných nohou. Ten je v celých 15 % spojený s nedostatkem železa. Symptomy se horší se zvyšujícím se deficitem tohoto prvku. Dalšími projevy mohou být neopodstatněná úzkost, hypoaktivní štítná žláza (nedostatek železa zpomaluje její funkci) či chuť na led, křídu a zeminu.

Fotografie: Freepik

Některé ženy trpí velmi silnou menstruací, tedy pravidelně ztrácí značně více než několik desítek mililitrů krve. Tělo je ovšem schopné nahradit pouze polovinu této ztráty, což následně vede k nedostatku železa. Ten může být nicméně způsoben i vegetariánskou či veganskou stravou – tělo absorbuje železo z masa a ryb až třikrát efektivněji než železo z rostlin. Jinou příčinou nedostatku železa může být těhotenství. Je proto nutné v těchto případech železo vždy doplňovat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]