Vakcína proti Covid-19 vykazuje téměř 95% ochranu. Kdy se jí dočkáme?

Fotografie: Freepik

Nová vakcína proti Covid-19 je účinná na 95 procent podle průzkumů americké společnosti Moderna. Výsledky jsou velmi podobné výsledkům společnosti Pfizer a zvyšují důvěru v to, že vakcíny budou skutečně schopné ukončit pandemii.

Obě společnosti použily při navrhování svých vakcín vysoce inovativní a experimentální přístupy. Moderna říká, že jsou výsledky skvělé a plánují v příštích několika týdnech požádat o schválení používání vakcíny.

Je to dobré?

Studie se zúčastnilo 30 000 lidí v USA, přičemž polovině byly podány dvě dávky vakcíny s odstupem čtyř týdnů. Zbytek měl falešné injekce. Analýza byla založena na prvních 95, u kterých se vyvinuly příznaky Covid-19. Pouze u pěti případů Covid-19 bylo u lidí, kterým byla vakcína podána, 90 z nich se nenakazilo. Společnost tvrdí, že vakcína chrání 94,5 % lidí.

Data také ukazují, že ve studii bylo 11 případů závažného Covidu, ale žádný z nich se nestal u imunizovaných lidí. „Celková účinnost byla pozoruhodná a jde o skvělé účinky,“ řekl pro BBC News Tal Zaks, hlavní lékař společnosti Moderna. Dr. Stephen Hoge, prezident společnosti uvedl, že se díky výsledkům „zubil od ucha k uchu“ hodně dlouho.

Kdy se to k nám dostane?

Přístupnost vakcíny záleží na tom, kde na světě se nacházíme a kolik je vám let. Moderna tvrdí, že v nadcházejících týdnech bude platit pro regulační orgány v USA. Očekává, že v zemi bude k dispozici 20 milionů dávek.

Společnost doufá, že v příštím roce bude k dispozici po celém světě až jedna miliarda dávek a plánuje získat souhlas i v dalších zemích. Podle odhadů by se k nám vakcína mohla dostat nejdříve na jaře 2021. Kdo ji dostane první a kolik bude dávek, zatím není jasné.

Fotografie: Freepik

Stále také nevíme, jak dlouho imunita vydrží, protože dobrovolníci budou muset být sledováni mnohem déle, než bude možné získat odpověď na tuto klíčovou otázku.

Existují náznaky, že nabízí určitou ochranu ve starších věkových skupinách, které jsou nejvíce ohroženy úmrtím na Covid, ale nejsou k dispozici úplné údaje. Zaks řekl BBC, že jejich data zatím naznačují, že „nevypadá, že by vakcína s časem ztrácela svou účinnost“.

Existují vedlejší účinky?

Zatím se neobjevily žádné významné obavy o bezpečnost, ale nic, včetně paracetamolu, není stoprocentně bezpečné. U některých pacientů byla po injekci hlášena krátkodobá únava, bolest hlavy a bolesti obecně. „Tyto účinky očekáváme od vakcíny, která funguje a vyvolává dobrou imunitní odpověď v lidském organismu,“ řekl profesor Peter Openshaw z Imperial College London. Zajímá vás, jak tato vakcíny funguje?

Společnost Moderna vyvinula „vakcínu RNA“. To znamená, že část genetického kódu koronaviru je vstřikována do těla. Tím se začnou vytvářet virové proteiny, ale na celý virus, což je dost na to, aby se imunitní systém naučil útočit. Mělo by to naučit tělo, aby vytvořilo obě protilátky a další část imunitního systému zvanou T-buňky, aby bojovala proti koronaviru.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]