Jak moc ovlivňují střeva imunitní systém a lidské zdraví? Budete se divit, ale velmi

Se střevy souvisí celá řada chronických onemocnění. Ve skutečnosti se stav/zdraví střev čím dál více spojuje i s chorobami, jako je roztroušená skleróza, artritida či Alzheimerova choroba. Ukázalo se, že přibližně 70 % imunitního systému se nachází ve střevech a ovlivňují jej střevní bakterie. Jedná se o nesmírně důležitý proces, který určuje, jak a na co reaguje náš imunitní systém.

Celkové zdraví je tedy částečně ovlivněno zdravím střev. Pokud dojde k určité chybě v tomto procesu (nadměrné množství špatných bakterií či málo těch zdraví prospěšných), může to vést k tomu, že imunitní systém bude útočit na vlastní buňky, což je charakteristika autoimunitních poruch.

Spojení imunitního systému a střev

Ne náhodou mnoho pacientů, kteří trpí artritidou či autoimunitními stavy nemají střeva zdravá. V prosakujícím střevě se brány střevní výstelky poškodí, což umožňuje, aby částice některých potravin a nežádoucí látky vstoupily do zbytku těla. Jakmile jsou uvnitř, považuje je organismus za nežádoucí útočníky a spustí se nežádoucí reakce, které vyvolávají zánět a bolest.

Projevy špatně fungujících střev

Pokles koncentrace, bolesti hlavy, únava, špatná nálada – to vše může souviset se střevy. Jedná se o příznaky autointoxikace (otravy), která se pozvolna a nenápadně šíří ze střev, pokud již nejsou schopny efektivně vyměšovat jedovaté látky. Ačkoliv se snažíme žít mnohdy zdravě, uvědomme si, že nežijeme v čistém prostředí. Všude nás obklopují jedovaté látky – ve vzduchu, v potravě, ve vodě. Lidské tělo je musí detekovat a vyloučit.

Hlavní zátěž zažívá trávicí trakt, kam putují kapalné i pevné součásti naší potravy. Ten je dnes a denně (několikrát za den) přetěžován (méně či více) dle kvality přijímané potravy a nápojů. Přitom neustále musí plnit svou primární funkci (rozklad stravy na živiny, jež se dají zužitkovat a vyměšování toho, co upotřebit nelze). Zpomalená/zhoršená funkce střev znamená, že rozkládající se potrava zůstává v těle déle.

Obsahuje-li strava větší množství bílkovin, dochází k hnilobným procesům a tvorbě jedů. Výsledkem je pak plynatost, nafouklé a těžké břicho. Pozvolna dochází k autointoxikaci. Ve střevech se vytvoří nežádoucí bakterie, které vytlačují zdravou flóru a toxinů v těle přibývá. Následkem je oslabený imunitní systém, který se již nedokáže bránit. Toxiny pronikají skrze poškozenou bariéru do krevního a lymfatického řečiště.

Existuje nějaká pomoc?

Ano. Ovšem ne díky lékům! Klíčem je postupná/celková očista organismu, přičemž je nutné začít právě u střev. Teprve pak postupně přecházíme na detoxikaci jater, ledvin apod.

Obrázky:pixabay.com