Vaječný půst je stále oblíbenější metodou hubnutí. Mezi výhody patří i vysoký obsah bílkovin

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vaječný půst je velice oblíbenou formou ketodiety, která má tělo připravit na nadcházející proces hubnutí. Strava je převážně založená na konzumaci vajec a má jasná pravidla.

Půst nebo dieta jsou termíny označující zdržení se nebo omezení jídla či některých konkrétních potravin. Praktikují se již tisíce let v různých formách, ať už ze zdravotních, estetických nebo náboženských důvodů. V posledních letech se stal především půst oblíbenou metodou hubnutí, včetně jeho vaječné formy. Vaječný půst zahrnuje konzumaci hlavně vajec, sýrů a másla, říká doktor Ryan Raman.

Výhody konzumace vajec

Nejdříve je dobré připomenout, že vejce nabízejí tolik živin, že se o nich často hovoří jako o „multivitaminech přírody“. Jejich konzumace nabízí tělu mnoho výhod, jak uvádí Kris Gunnars.

  • Regulují hladinu cholesterolu.
  • Mají vysoký obsah cholinu, živiny důležité pro funkci mozku.
  • Obsahují vysoce kvalitní bílkoviny.
  • Jsou plná luteinu a zeaxantinu, látek chránících oči.
  • Vejce k snídani urychlují proces hubnutí.

Náročná, krátká verze ketodiety

Ketogenní diety pomáhají vašemu tělu dostat se do stavu takzvané ketózy. V tuto chvíli začne váš organismus využívat ketony jako hlavní zdroj energie namísto glukózy, jak uvádí nutriční specialistka Amy Richter. Vaječný půst představuje určitou formu ketodiety, mnohem drastičtější, ale také vhodnou pouze pro krátké období. Omezuje vás pouze na konzumaci převážně vajec, sýra a másla, a to po dobu 3–5 dní.

Výsledkem by měl být rychlý úbytek hmotnosti, ovšem s krátkodobými účinky. Tento způsob stravování s vysokým obsahem tuku, nižším obsahem bílkovin a téměř žádnými sacharidy představil v roce 2010 blogger Jimmy Moore, jak uvádí server Healthline. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o takové malé „nakopnutí“ těla k dalšímu hubnutí, vaječná dieta tak představuje odrazový můstek, jenž vás má přimět přejít do procesu dlouhodobého a udržitelného hubnutí.

Tato lahodná okurková dieta je nejpohodlnější metodou k dosažení vysněné postavy

Stravovací plán vaječného půstu

Hlavním zdrojem potravy jsou celá vejce. Na každé snězené vejce si musíte dát 1 PL másla nebo zdravého tuku. Do 30 minut od probuzení musíte sníst celé vejce. Každých 3–5 hodin musíte sníst jídlo na bázi vajec, i když nemáte hlad. Na 1 vejce můžete sníst asi 30 g plnotučného sýra. Denně musíte sníst alespoň 6 celých vajec. Tři hodiny před spaním byste neměli jíst už nic. Dodržujte pitný režim.

vejce
Fotografie: Freepik

Než se pustíte do vaječného půstu, je třeba si uvědomit, že nejde o dlouhodobou dietu, o tom jsme již informovali i na ZdravémStravování. Typický vaječný půst trvá 3–5 dní, déle se dle Healthline nedoporučuje, protože může vést ke zdravotním rizikům, jako je nedostatek živin nebo zácpa. Stejně tak není vhodný pro všechny, rozhodně by jej neměly podstupovat osoby trpící cukrovkou, poruchami příjmu potravy nebo jedinci bez žlučníku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]