Uvolnění ucpaného nosu bez drahých léků: Pomůže solný roztok i vlhký vzduch

Fotografie: Depositphotos

Ucpaný nos může být způsoben hlenem nebo zanícenými cévami v dutinách. Kromě užívání léků vám může ucpaný nos pomoci uvolnit několik domácích prostředků.

Ucpaný nos je nepříjemným a často se vyskytujícím problémem, který může být způsoben alergiemi, nachlazením, chřipkou nebo jinými respiračními infekcemi. Zatímco léky na předpis a volně prodejné léky mohou pomoci zmírnit příznaky, existuje také několik osvědčených domácích metod, jež mohou přinést úlevu, jak informovala lékařka Megan Soliman.

Přírodní páry

Inhalace páry je tradiční a účinná metoda pro zmírnění ucpaného nosu a uvolnění dýchacích cest. Parní výpary mají tendenci zvlhčovat a zahřívat nosní průchody, což pomáhá zředit nahromaděný hlen a uvolňuje blokády, které mohou způsobovat obtíže s dýcháním. Přidání několika kapek eukalyptového nebo mátového oleje může zesílit účinek. O tom, jak se zbavit sinusitidy pomocí eukalyptového oleje, pojednává náš článek na webu ZdravéStravování.

Solný roztok

Proplachování nosu solným roztokem je jednoduchá a efektivní metoda, jež pomáhá odstraňovat nahromaděný hlen a snižuje zánět nosních cest. Solný roztok funguje jako přírodní prostředek k uvolnění nahromaděného sekretu, který může způsobovat ucpaný nos. Stačí smíchat jednu čajovou lžičku soli do sklenice teplé vody a opatrně si propláchnout nos pomocí konvičky k tomu určené.

Vlhký vzduch

Udržování vlhkosti vzduchu v místnosti může pomoci uvolnit ucpaný nos. Použití zvlhčovače vzduchu nebo jednoduchý trik jako umístění misky s vodou na topení může přispět ke zlepšení stavu. Jak informoval web Healthline, zvlhčovače mohou být zvláště účinné také při léčbě suchosti kůže, krku a rtů a mohou dále zmírnit některé příznaky způsobené chřipkou nebo nachlazením.

rýma nemoc
Fotografie: Freepik

Horký čaj

Když máte ucpaný nos, pití horkých nápojů, jako je čaj, může být příjemným a účinným způsobem, jak zmírnit nepříjemné příznaky. Při požívání horkých tekutin dochází k vytváření páry, která může prospěšně působit na váš nos. Výpary mají tendenci pronikat do nosních průchodů a dýchacích cest, což může pomoci uvolnit nahromaděný hlen a zmenšit zánět.

Léčba zánětu dutin snadno, rychle a podomácku: Mezi spojence patří bylinné čaje i teplé obklady

Dostatečná hydratace

Pokud máte podezření na nachlazení nebo se u vás projevují příznaky chřipky, je důležité pít dostatek tekutin. Zdravotnice Danielle Hildreth uvádí, že muži by měli denně vypít okolo 3 litrů a ženy okolo 2 litrů tekutin. Udržování optimální hladiny hydratace může pomoci zředit hlen v nosních dutinách, vytlačit tekutiny z nosu a snížit tlak v této oblasti. Menší tlak znamená méně zánětů a podráždění.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]