Spotřeba léků může klesnout. Česnek je přírodním bojovníkem proti nachlazení, ale také kardiovaskulárním nemocem

Fotografie: Jon Sullivan / Creative Commons / Public Domain

Česnek je skvělý nejen při dochucování jídel, ale jeho účinné látky pomohou při mnoha zdravotních problémech. Někdy umí být stejně léčivý jako medikamenty.

Česnek je všelékem na spoustu zdravotních neduhů. Jeho zdravotní přínosy jsou dobře známé, především slouží jako přírodní ochrana před nachlazením. Stejně tak dobře umí snížit krevní tlak a hladinu cholesterolu. Moderní věda mnohé z těchto blahodárných účinků na zdraví potvrdila, říká doktorka Amy Richter.

Česnek chrání před nemocemi, včetně běžného nachlazení

Je známo, že česnekové doplňky posilují funkci imunitního systému. Česnek může pomoci předcházet a snižovat závažnost nemocí díky obsahu účinných látek. Ne nadarmo vám vaše babičky vařily odvar z česneku, cibule a zázvoru na posílení imunity. I když se nejedná o nic chutného, do druhého dne můžete díky tomuto nápoji cítit značnou úlevu.

Účinné látky v česneku mohou snižovat krevní tlak

Kardiovaskulární onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice, jsou zodpovědné za více úmrtí než téměř jakýkoli jiný zdravotní stav. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou vést k těmto onemocněním. Poměrně vysoké dávky česneku, zhruba 4 stroužky denně, mohou být při snižování krevního tlaku stejně účinné jako některé léky.

palička česneku a lis
Fotografie: Pixabay

Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu

Česnek může snížit celkový a LDL (špatný) cholesterol. Při pohledu na LDL (špatný) a HDL (dobrý) cholesterol se zdá, že česnek snižuje LDL, ale nemá žádný spolehlivý účinek na HDL. Což je dobrá zpráva, protože jakmile je hladina cholesterolu v normě, neexistuje tak vysoké riziko kardiovaskulárních poruch.

Prevence Alzheimerovy choroby a demence

Oxidační poškození volnými radikály přispívá k procesu stárnutí. Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy těla před tímto oxidačním poškozením. Kombinované účinky na snížení cholesterolu a krevního tlaku, stejně jako antioxidační vlastnosti, mohou snížit riziko běžných mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence.

Zdroj: Healthline