Ráno s ucpaným nosem je zbytečně nepříjemným startem dne. Mezi příčiny patří i nosní polypy a infekce

Fotografie: Depositphotos

Pokud se každé ráno budíte s ucpaným nosem, pokuste se odhalit, co problém způsobuje. Většinou bývá příčinou alergie nebo chronická sinusitida.

Probouzet se každé ráno s plným nosem není nic příjemného. Pokud problém trápí i vás, je důležité nejprve rozpoznat, co může být příčinou tohoto stavu. Ačkoli je často na vině onemocnění, jako například chřipka nebo nachlazení, v některých případech může jít podle lékařky Nicole Leigh Aaronson o známku základního zdravotního stavu, včetně alergie nebo také chronické sinusitidy.

Nejčastější příčiny ucpaného nosu po ránu

Mezi nejčastější příčiny ucpaného nosu po ránu patří ty základní, jako je například infekce dutin a chronická alergie. Problém se často vyznačuje také bolestí dutin, hromaděním hlenu a otokem nosní tkáně – tyto příznaky mohou být důsledkem obyčejného nachlazení, tudíž pokud problém odezní po prvním týdnu, nejedná se o nic závažného. Pokud by však váš nos byl ucpaný déle než dva týdny, mohou být na vině tyto stavy:

  • alergie,
  • senná rýma,
  • nosní polypy nebo benigní nádory v nosních průchodech,
  • expozice chemickým sloučeninám či environmentálním dráždivým látkám,
  • dlouhotrvající infekce dutin neboli chronická sinusitida,
  • vychýlená přepážka,
  • hypertrofie dolních turbinátů nebo bullosa concha,
  • zvětšené adenoidy,
  • gastroezofageální refluxní choroba (typická zejména u kojenců).

Abyste zjistili, co skutečně stojí za vašimi problémy, bude nejlepší poradit se s lékařem, který vám stanoví diagnózu a poradí, co dělat dále.

Proti dráždivému kašli lze přírodně zakročit i bez komerčních léků. Z léčivých čajů pomůže také zázvorový

Domácí léky na ucpaný nos

Pokud se ucpaný nos stává chronickým, můžete vyzkoušet některé triky, které vám pomohou zmírnit nepříjemné příznaky. Jak uvádí web MedicalNewsToday, skvěle se například osvědčilo použití zvlhčovače, který dodá vzduchu v místnosti příjemnou vlhkost a pomůže vám zklidnit zanícené nosní cesty (pokud máte astma, raději se před jeho použitím zeptejte svého lékaře). Pomoci vám také dokáže podložení hlavy polštářem, tím zabráníte vytékání hlenu z nosních cest.

Fotografie: MyUpchar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Skvělou možností jsou poté i spreje s fyziologickým roztokem, které mohou používat všechny věkové kategorie. Vyrobit si jej můžete dokonce i sami, a to smícháním mořské soli s vodou a následným nanášením směsi přímo do nosních dutin. Samozřejmě je také nezbytné dbát na vhodnou stravu, zejména s dostatečným obsahem ovoce a zeleniny. Ty obsahují antioxidanty, které vám pomohou zničit viry a podpoří obranyschopnost vašeho imunitního systému. Na webu Zdravé Stravování jsme také nedávno psali o tom, jak se zbavit ucpaného nosu již během 30 sekund.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]