Na vysoký cholesterol platí také úprava jídelníčku. Snížit ho pomohou i luštěniny a ořechy

Fotografie: Depositphotos

Vysoký cholesterol může mít závažný dopad na vaše zdraví. Zařazením těchto potravin do jídelníčku jej snížíte a ochráníte se před potenciálními problémy.

Vysoký cholesterol se může závažně podepsat na vašem zdraví, a to zejména co se týče vyššího rizika vzniku srdečních onemocnění. Pokud trápí i vás, nebo se před ním chcete pouze ochránit, měli byste podle lékařky Kerri-Ann Jennings zvážit zařazení těchto potravin do svého jídelníčku. Jejich pravidelná konzumace nabízí řadu zdravotních přínosů a podpoří váš krevní oběh.

Luštěniny

Luštěniny patří mezi nejzdravější potraviny vůbec a do jídelníčku by je měl zařadit každý. Jejich pravidelná konzumace vám nejenže dodá vlákninu, minerální látky a bílkoviny, ale také pomůže snížit vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Pokud chcete získat co nejlepší výsledky, konzumujte každý den alespoň půl šálku fazolí, hrachu nebo čočky. Pozitivní změny poznáte již během pár týdnů.

Avokádo

Přidat byste měli do svého jídelníčku také avokádo, které podle webu Healthline taktéž nabízí nespočet zdravotních přínosů a je bohaté na užitečné živiny. Zejména díky svým mononenasyceným tukům a vláknině pomáhají regulovat špatný cholesterol v krvi a naopak podporují tvorbu toho dobrého. Je ovšem důležité zmínit, že má avokádo poměrně hodně kalorií, a proto byste to s jeho konzumací neměli příliš přehánět.

Ořechy

Ořechy jsou další mimořádně výživnou potravinou, která má vysoký obsah mononenasycených tuků a také omega-3 mastných kyselin potřebných pro udržení dobrého zdraví srdce. Pokud chcete snížit svůj cholesterol, měli byste se zaměřit zejména na konzumaci mandlí a vlašských ořechů, které se osvědčily nejvíce. Ty také navíc obsahují bohaté množství vápníku, hořčíku a draslíku, což jsou nezbytné živiny pro krevní oběh.

vlašské ořechy
Fotografie: Pexels

Hladinu cholesterolu je třeba kontrolovat každé 4 roky. Komplikace může způsobit i stres a kouření

Tučné ryby

Tučné ryby, jako jsou losos nebo makrela, jsou vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají snižovat vysoký cholesterol a snižují riziko zánětu a mozkové mrtvice. Doporučuje se je proto konzumovat alespoň 2 až 3krát do týdne, což vám pomůže zajistit nejlepší přínosy. Pozor, existují i takové typy ryb, které na vaše zdraví mohou mít naopak účinek negativní, to jsme již na webu Zdravé Stravování zmiňovali.

Ovoce a bobule

S vysokým cholesterolem vám také dokáží pomoci některé druhy ovoce a bobule, včetně borůvek a jahod. Ty totiž obsahují rozpustnou vlákninu, která hraje nezbytnou roli v krevním oběhu a pomáhá játrům regulovat produkci této sloučeniny.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]