Místa v domácnosti, kde se hromadí nejvíce choroboplodných zárodků, které mohou ohrozit vaše zdraví

Fotografie: Freepik

Kde se nachází v domácnosti nejvíce bakterií? Na tuto otázku většina z nás odpoví, že na toaletě. Bakterie a viry však nejsou doménou WC, vyskytují se v kuchyni, ložnici i obývacím pokoji.

Bakterie jsou doménou záchodu. Tato premisa vychází z toho, že toaleta slouží k vykonání potřeby, proto je podle mnoha respondentů nejznečištěnějším místem v domácnosti. Při pravidelném čištění WC se však více bakterií nalezne na místech, která jsou pro mnohé překvapivá.

Houbička na mytí nádobí, dřez, kuchyňská linka nebo lednička jsou rájem pro mikroby a bakterie. Jak se těchto semenišť bakterií efektivně a rychle zbavit? Na co si dát pozor nejen během pandemie, kdy se klade extrémní důraz na čistotu a hygienu?

Houbička na mytí nádobí

Houbička na mytí nádobí není jen pro ty, co nevlastní myčku. Některé nádobí jednoduše dát do myčky nelze, proto přichází na řadu ruční mytí pomocí houbičkou. Ve spojení s mycím prostředkem dochází k očistě talířů, hrnků nebo nádobí, nečistoty s vlhkostí však způsobují růst a hromadění mikrobů a bakterií.

Po přípravě masa a očistě nožů může dojít k rozšíření bakterií typu Salmonella, Listeria nebo Cambylobacter a způsobit vážnou otravu jídlem. Řešením je častá výměna houbičky a její dezinfikování pomocí mikrovlnné trouby. Postačí houbu navlhčit, vyždímat a dát na mírný ohřev na chvíli do mikrovlnky, mikroorganismy to dokonale zlikviduje.

Fotografie: Freepik

Pozor na dřez!

Dřez slouží z podstaty věci k omývání nádobí a hrnců, ale také ovoce, zeleniny nebo masa. Právě zbytky potravy, spolu s přeceděnou vodou z těstovin, rýže nebo brambor, mastnota a zbytky čisticích prostředků způsobuje hromadění nečistot, může docházet k ucpání odpadu, ale především k přemnožení mikrobů, bakterií a různých mikroorganismů. Dochází také k plesnivění a vzniku nepříjemného zápachu. Čištění odtoku je nutné jednou měsíčně pomocí chemických přípravků nebo za pomoci ekologických

Velmi dobře funguje kombinace octa a jedlé sody, pomůže také sůl a citronová šťáva. Tímto způsobem můžete čistit dřez jednou týdně, protože nedochází k poškození potrubí.

Kuchyňská linka skrývá řadu mikrobů

Linka patří mezi nejpoužívanější součásti domácnosti, protože slouží k přípravě pokrmů, právě to způsobuje zamaštění desky a hromadění špíny. Čištění desky i skříněk, na kterých ulpívají nečistoty z vaření je nutné provádět pravidelně alespoň jednou měsíčně pomocí houby a směsi čisticího prostředku, je také dobré vydezinfikovat místa pomocí lihového octa. Jedlá soda naopak napomůže k odstranění zápachu.

Fotografie: Freepik

Chladnička

Vlhkost v chladničce způsobuje také rozmnožení bakterií a mikrobů, navíc dochází ke koncentraci zápachů z potravin. Výborným pohlcovačem pachů je jedlá soda, kterou můžete doplnit o mletou kávu, postačí dát do mističky na dno chladničky. Jednou měsíčně vytřete chladničku směsí octa a jedlé sody, aby byla dokonale čistá.

Nezapomeňte na obývací pokoj a ložnici

V místnostech, kde trávíte čas, nestačí jen vysávat koberce a vytírat. Nezapomeňte čistit veškerý čalouněný nábytek včetně matrací postelí, prát pravidelně domácí textilie, jako jsou záclony nebo závěsy. Zbavit prachu byste měli také žaluzie, rolety i domácí spotřebiče. Často používané přístroje s dotykovými místy, jako je dálkový ovladač, pravidelně dezinfikujte pomocí vatové tyčinky namočené do alkoholu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]