Varovné příznaky, které ukazují na možné onemocnění jater. Zpočátku jsou nenápadné, lze je ale včas odhalit

Fotografie: Freepik

Onemocnění jater se může objevit docela náhle. Zpočátku často neexistují prakticky žádné příznaky, takže je velmi snadné se zhoršovat a zhoršovat. Proto jsme se dnes rozhodli vám ukázat příznaky, kterým stojí za to věnovat pozornost. Mezi nejdůležitější signály přitom patří znaky, kterých si skutečně můžete všimnout.

  • žlutá kůže a oční bělmo,
  • bolesti,
  • otoky nohou a kotníků,
  • tmavá moč.

Základní příznaky

Mezi naprostý základ patří právě výše uvedené. Žloutenka může zasáhnout kůži nebo oči. Žlutá barva je způsobena vysokou hladinou bilirubinu a velmi jasně naznačuje problémy s játry. A stejně tak je to s tmavou močí. Pokud máte hepatitidu, může se vaše moč zbarvit do tmavě žluté až téměř oranžové barvy. To je způsobeno vylučováním bilirubinu ledvinami. Vysoké množství bilirubinu může způsobit zánět jater a někdy i zablokování žlučovodů.

Bolesti jsou dalším jasným znakem. Akumulace tekutiny v žaludku v důsledku onemocnění jater se nazývá ascites. To je jedním z prvních příznaků selhání jater a pokročilého onemocnění jater. To způsobí, že žaludek bobtná a vypadá velký. Někdy se může dokonce zdát, že se vám obtížně dýchá. Jakmile začnete mít bolesti v oblasti žaludku, žlučníku a jater, měli byste okamžitě navštívit lékaře.

Otoky nohou a kotníků

Edém je akumulace tekutiny ve vašich tělesných tkáních. Když tekutina začne proudit z vašich malých krevních cév a hromadí se v okolních oblastech. Pokud máte chronickou hepatitidu, můžete mít oteklý obličej, nohy, kotníky a chodidla.

U některých lidí se pokožka na místě, kde se nahromadila tekutina, roztáhne, zčervená nebo vybledne. Pokud máte mírný otok, může zmizet a lékař vám může předepsat diuretikum, které pomůže tělu správně vyplavovat tekutiny.

Fotografie: Freepik

Zasáhnout vám mohou také bolesti celého těla. Hepatitida C aktivuje váš imunitní systém, jako kdyby byl organismus napaden virovou infekcí. Když je váš imunitní systém pod napětím, způsobuje to bolesti kloubů a svalů, což zase zvyšuje vaše šance na zvýšený zánět kloubů, což způsobuje ještě větší bolest.

Obecné příznaky onemocnění

Někteří jedinci se mohou cítit obecně nemocní. Když tělo bojuje s infekcí jater, můžete se cítit unavení. Kromě toho, pokud vaše játra nefungují správně, budete mít potíže s chronickou únavou. Tím, že se při tomto onemocnění hromadí tekutiny v žaludku, budete jistě pociťovat nevolnost. Žlučové cesty mohou být blokovány, což může způsobit nejen nevolnost, ale také ztrátu chuti k jídlu.

Fotografie: Freepik

Nastoupit ovšem mohou i zcela běžné příznaky, jako je pocit chřipky spojený s únavou, nevolností, slabostí a nechutenstvím. Infekce může způsobit i nízkou horečku, protože váš imunitní systém bude bojovat proti infekci. V každém případě byste měli ihned navštívit lékaře, protože selhání jater často končí smrtí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]