Ulevte si od nepříjemné bolesti kloubů pomocí jednoduchých cviků

Fotografie: Depositphotos

Bolest kloubů může být způsobena zánětlivými nebo mechanickými příčinami. A podráždění nervových zakončení v kloubech může způsobit trvalé potíže, říká lékař William Morrison.

Někteří lidé trpí bolestí až do té míry, že se dá označit za bolest chronickou. Ta zpravidla vyžaduje změny životního stylu. Někdy ale může být obtížné zjistit, zda se jedná o bolest uvnitř kloubů, nebo se bolest šíří do šlach nebo svalů. Na vině navíc mohou být i některé léky, které způsobují bolest svalů, která je snadno zaměnitelná s bolestí kloubů. Bolest kolenních kloubů patří mezi nejnepříjemnější onemocnění. Zjistěte jak vzniká a jak lze zmírnit.

Příčiny bolestivých onemocnění kloubů

Na lidském těle je možné napočítat asi 400 kloubů, které mu umožňují pohyb. Bolest jakýchkoli kloubů vše může objevit v každém věku a v závislosti na příčině bolesti se objevují nejčastěji tyto diagnózy. Artritida a osteoartróza. Artritida je způsobena zánětem, který může být infekčního nebo autoimunitního původu. Bakteriální zánět se projevuje horečkou, zrudnutím kloubů, jeho otokem a hlavně bolesti, která je téměř nesnesitelná. Tento stav se označuje jako akutní artritida.

Fotografie: Freepik

Pokud se vývoj onemocnění projevuje během dlouhé doby a výskyt příznaků se liší podle období, jedná se nejspíš o chronickou artritidu, která je výsledkem autoimunitních procesů v těle. Ta se objevuje nejčastěji u osob ve středním věku.

Postihuje asi 1 procento populace a trpí ji častěji ženy než muži. Zatím nebyl nalezen žádný důkaz o dědičnosti tohoto onemocnění, ale je faktem, že se více vyskytuje u osob, kteří ji mají v rodinné anamnéze.

Fotografie: Freepik

Osteoartróza je stav, kdy je chrupavka opotřebená používáním a přetěžováním kloubů. Obvykle se objevuje s věkem a projevuje se bolestmi kolen nebo kyčlí. Rizikové faktory jsou všeobecně známy. Jsou to nadváha, menopauza, ale také vrcholový sport. Dnes už naštěstí nemusí lidé postižení tímto bolestivým stavem trpět do konce života. Díky vědeckým poznatkům známe několik způsobů léčby. V případě nutnosti ke možné celý kloub vyměnit operativně.

Cvičení a protahování může bolest významně omezit

Jak už jsme zmínili, osteoartróza a potíže, které ji provází, jsou do značné míry dány životním stylem a kondici pacienta. Není tedy žádným překvapením, že většině lidí, kteří přijdou k lékaři s bolestmi kolen je doporučena nějaká rehabilitace. Několik jednoduchých cviků můžete shlédnout na připojeném videu. Ke zmírnění příznaků pomáhají také volně prodejné krémy, které můžete zakoupit v každé lékárně.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]