Detoxikační lázeň nohou uleví od bolesti a pomůže tělo zbavit nežádoucích toxinů

Fotografie: Freepik

Bolavé nohy? Pálení chodidel z bot s podpatky? Tyto problémy řeší dnes a denně miliony lidí po celém světě, protože stojí po celou pracovní dobu na nohou, případně chodí v podpatcích. Někdy jsou na vině také nepohodlné nebo špatný střih bot, ale vždy nejvíce trpí nohy, které nesou velkou zátěž v podobě naší celkové tělesné hmotnosti.

Důsledky na sebe nenechají dlouho čekat, vznikají křečové žíly, lidé trpí na popraskané paty nebo plísňové infekce z nevhodných bot. Jak dát nohy opět do pořádku a cítit se i po celodenní zátěži skvěle?

Cestou přírodních koupelí

Co dělat v případě, že vás trápí bolavé nohy a večer únavou padnete do gauče, odkud se převalíte po večerním filmu do postele, abyste ráno vstali a zjistili, že vaše nohy bolí dál? Dlouhý den v práci je dobré zakončit teplou a uklidňující koupelí nohou.

Různé druhy koupelí pomohou podpořit zdraví nejen nohou, ale dokonce celého těla. Podle čínské medicíny jsou totiž na ploskách nohou důležitá energetická centra, lázní se tak zbavíte nečistot, plísní a bakterií nejen z nohou, ale detoxikujete celé tělo.

Uvolňující lázeň nohou

Jak si připravit uvolňující a detoxikační lázeň nohou? Do lavoru s horkou vodou přidejte:

  • mátový éterický olej,
  • epsomskou sůl,
  • odvar z máty nebo silný mátový čaj,
  • olivový olej,
  • citronovou šťávu.
Fotografie: Pixabay

Do horké lázně ponořte nohy na alespoň 15 minut, poté je opláchněte vodou. Paty a zrohovatělou kůži můžete jemně oškrábat škrabkou nebo vydrhnout pemzou. Tím odstraníte odumřelé buňky a části kůže. Vhodné je poté nohy ošetřit zklidňujícím krémem a obléci teplé ponožky.

Další druhy koupelí

Pomocí různých druhů éterických olejů můžete stimulovat krevní oběh, uvolnit stres nebo uklidnit nervy, navodit pocit pohody a relaxace. Záleží na výběru éterického oleje, který použijete do připravované lázně.

Účinky éterických olejů v horké lázni:

  • Olej z cedrového dřeva: má antiseptické a protiplísňové účinky. Jeho použití je vhodné na zpocené nohy a pro odstranění zápachu z pokožky.
  • Cypřišový olej: má antiseptické, antibakteriální a sedativní účinky. Použití je na zpocené nohy, působí také na křečové žíly, stimuluje cirkulaci krve, odstraňuje toxiny z těla a potlačuje nervozitu a úzkost.
  • Jalovcový olej: má protizánětlivé účinky a tlumí bolesti svalů, včetně bolesti způsobené artritidou.
  • Levandulový olej: má analgetické, protizánětlivé, sedativní a stimulační účinky. Jeho použití je vhodné pro uvolnění, zklidňuje nervy, snižuje napětí a deprese, navíc neutralizuje pachy. Je výborným přírodním prostředkem na bolesti svalů a kloubů.
  • Rozmarýnový olej: má antioxidační, analgetické a tonizující účinky, ulevuje při křečích a pomáhá při únavě svalů, bolestech hlavy a migréně.
  • Eukalyptový olej: má germicidní, analgetické a dezinfekční účinky. Skvěle působí při masáži nohou, pomáhá léčit rány a vředy, zmírňuje bolesti svalů, kloubů i nervů.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]