Cviky, které pomohou uvolnit zablokovaný sedací nerv

Už jste někdy měli skřípnutý sedací nerv? Pokud ano, tak jistě víte, že jde o velmi bolestivou záležitost. Věděli jste, že běžná chůze zvyšuje riziko problémů se sedacím nervem? Máme pro vás dobrou zprávu. Skřípnutý sedací nerv se totiž ve většině případů dá vyléčit bez zásahu lékařů. Nemusíte se tedy obávat bolestivých opichů či operace. Stačí správně cvičit. Dnes jsme si pro vás připravili tři série cviků, které vám při potížích se sedacím nervem pomohou.

1. série cviků

Do této skupiny patří cviky, které byste měli provádět v leže. Cvičte na podložce. Ujistěte se, že v místnosti není průvan. První cvik začněte následovně: lehněte si na záda a ohněte kolena. Zvedněte pravou nohu a pravý kotník si dejte na levé stehno. Ruce dejte pod levé stehno a pomalu ho přitahujte k tělu. Nezvedejte hlavu ze země. V pozici zůstaňte alespoň 30 sekund. Cvičení opakujte dvakrát až třikrát na každé straně. Cvičte opatrně a na výdrž. Nezpůsobujte si bolest.

Pro druhý cvik si lehněte na záda. Ruce položte podél těla. Ohněte kolena a zvedejte chodidla od země nahoru a dolů. Opakujte pětkrát. Na poslední cvik budete potřebovat tenisový míček. Vezměte míček a dejte ho pod hýždě. Lehněte si na něj tak, aby se dotýkal bolavého místa na vašich hýždích. Až toto místo najdete

  • uvolněte se na míčku po dobu 30-60 sekund
  • posunujte tělo po míčku nahoru a dolu a masírujte bolavé místo
  • poté se přesuňte k dalšímu bodu, který vás bolí
  • vyhněte se páteři

2. série cviků

Výchozí pozicí druhé série je sed. Pro první cvik si sedněte na zem a ohněte nohy. Držte je před sebou. Pomalu přeneste váhu na levou nohu, pravou ohněte přes levé stehno. Narovnejte pravou paži a dejte ji na zem. Ohněte levou paži a položte ji na pravé koleno. Lehce otočte hlavu a tělo doprava. Vydržte v pozici 30 vteřin. Vystřídejte strany.

Pro další cvik budete potřebovat židli. Sedněte si na ni. Položte levý kotník na pravé koleno. Opatrně přeneste váhu dopředu. Držte rovná záda. Neohýbejte je. V této pozici vydržte po dobu deseti nádechů. Vystřídejte nohy a opakujte.

3. série cviků

Poslední cviky provádějte ve stoje. Pro první cvik položte nohu na vyšší místo. Nohu a prsty byste měli mít narovnané. Jemně protáhněte nohu tak, že se nahnete dopředu. Snažte se přiblížit tělem noze, co nejvíc vám to půjde. Pohyb vás ale nesmí bolet. V pozici vydržte 30 sekund. Cvik opakujte dvakrát či třikrát

Pro další cvik ohněte levou nohu a dejte ji na vyšší místo. Pravou nohou udělejte malý krok vzad. Lehce se ohněte k natažené noze a protahujte ji. Snažte se k ní přiblížit, kam až to zvládnete. Opět ale nesmíte cítit bolest. Protahujte pouze do té míry, dokud je to příjemné. Vydržte v pozici několik nadechnutí. Cvik opakujte na obě nohy alespoň dvakrát.

Fotografie: Pixabay, Instagram

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]