Alarmující nárůst infekcí v Evropě znepokojuje lékaře. Dle odborníků lidé musí napravit tento častý zlozvyk

Fotografie: Depositphotos

Ve střední Evropě roste obava z šíření Candida auris, kvasinky, která se stává jedním z nejnebezpečnějších houbových patogenů pro lidské zdraví. 

Ve střední Evropě zaznamenávají odborníci alarmující nárůst infekcí způsobených kvasinkou Candida auris, jedním z nejnebezpečnějších houbových patogenů. V Německu bylo v roce 2023 hlášeno šestkrát více případů než v předchozích letech, přičemž tato infekce představuje závažnou hrozbu zejména pro osoby s oslabeným imunitním systémem. Navzdory rostoucímu počtu případů zůstává léčba obtížná kvůli vysoké rezistenci houby na běžně používaná antimykotika.

Nárůst infekcí Candida auris ve střední Evropě

Candida auris, jeden z nejnebezpečnějších houbových patogenů pro lidi, se šíří střední Evropou, a zejména Německem, kde byl zaznamenán výrazný nárůst případů. Podle nedávných zpráv bylo v roce 2023 v Německu zaznamenáno 77 případů, což je šestinásobný nárůst oproti předchozím letům, uvedl server TagesSchau.

Globální růst počtu případů infekcí způsobených kvasinkou Candida auris je alarmující. Tento patogen je zvláště nebezpečný pro osoby s oslabeným imunitním systémem, například pacienty s již existujícími zdravotními problémy, jak uvedl německý web Focus. Pokud se houba dostane do těla, může způsobit vážné onemocnění postihující několik orgánů a je zvláště nebezpečná při průniku do krevního oběhu, kde může vést k sepsi.

Rentgen plic
Fotografie: Freepik

Příznaky a nebezpečí infekce

Infekce Candida auris se projevuje řadou příznaků, jako je horečka, akutní zmatenost, dušnost, nízký nebo klesající krevní tlak a zrychlený puls. V každé hodině bez lékařského zásahu se riziko úmrtí zvyšuje o 7 %, přičemž více než 50 % případů infekce končí smrtí, informoval lékař Darragh O’Carroll.

Ve stádech skotu se objevila nemoc, která se dle odborníků teoreticky může šířit mezi lidmi

Nedostatek účinných léků

Jedním z největších problémů je rezistence Candida auris vůči běžně používaným antimykotikům. Tento patogen je schopný vyvinout odolnost vůči různým typům léků, což značně komplikuje léčbu. V současnosti neexistuje žádný účinný lék, který by dokázal tuto houbu spolehlivě zlikvidovat.

Očekávání do budoucna

Odborníci předpokládají, že počet případů infekcí Candida auris bude v následujících letech nadále stoupat. Proto prosazují rozšíření ohlašovací povinnosti na tyto případy, což by umožnilo rychlejší identifikaci a kontrolu ohnisek v nemocnicích a efektivnější prevenci šíření infekce. Na našem webu ZdravéStravování se také dozvíte, co vás spolehlivě zbaví přemnožených kvasinek.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]