Ušní infekce mohou být často neškodné a samy odeznít, jindy však mohou způsobit silnou bolest, kterou je třeba léčit, a to buď domácími prostředky, nebo s odbornou pomocí.
Infekce uší mohou být buď bakteriální, nebo virové. Mohou se vyskytovat ve středním uchu, v části těsně za bubínkem, stejně jako ve vnějším a vnitřním uchu. Často samy odezní, ale mohou způsobovat silnou bolest kvůli zánětu nebo nahromaděné tekutině. Infekce uší mohou být chronické, nebo akutní, říká doktorka Nicole Leigh Aaronson.
Jaké jsou příznaky ušních infekcí?
Mezi běžné příznaky ušních infekcí patří:
- mírná bolest nebo nepohodlí uvnitř ucha,
- přetrvávající pocit tlaku uvnitř ucha,
- hnisavý výtok,
- ztráta sluchu.
Špatné čištění uší může poškodit sluch. Správný postup zná jen malé procento lidí
Tyto příznaky mohou přetrvávat, nebo přicházet a odcházet. Symptomy se mohou objevit v jednom nebo obou uších. Bolest je obvykle silnější u infekce dvojitého ucha, což je infekce v obou uších. Příznaky chronické ušní infekce mohou být méně nápadné než příznaky akutních ušních infekcí.
Obvykle infekce uší trvá méně než 3 dny, ale může přetrvávat až týden. Děti mladší 6 měsíců, které mají horečku nebo jiné příznaky ušní infekce, by měly navštívit lékaře. Vyhledejte lékařskou pomoc, pokud má vaše dítě horečku vyšší než 39 °C nebo zažívá silnou bolest ucha.
Jak se ušní infekce léčí?
Zatímco většina mírných ušních infekcí zmizí bez zásahu, mohou pomoci některé léčby pro zmírnění příznaků. V rámci domácího řešení někdy stačí přiložit na postižené ucho teplý obklad, užívání volně prodejných léků na bolest nebo ušní kapky. Vyhněte se také spánku na postiženém uchu.
Jestliže se vaše příznaky zhorší nebo se nezlepší, navštivte lékaře. Může předepsat antibiotika, pokud je vaše ušní infekce bakteriální, chronická, nebo se nezdá, že by se zlepšovala. Antibiotika nepomáhají léčit virové infekce. Chirurgický zákrok může být jednou z možností, pokud vaše ušní infekce není eliminována obvyklými léčebnými postupy, nebo jestliže se infekce během krátké doby několikrát vrátila. Nejčastěji jsou do ušních bubínků chirurgicky vloženy trubičky, aby umožnily odtok tekutiny.
Zdroj: Healthline