Jak se vypořádat s menopauzou a udržet si během ní svou krásu a energii

Fotografie: Freepik

Emoce na hraně, přecitlivělost, nabírání na váze, poruchy spánku, nadměrné pocení. Zní vám to povědomě? Menopauza. Tyto příznaky potkaly snad každou ženu zralého věku během přechodného období. Přitom přechod nemusí být jen strašák, kterého chceme co nejrychleji překonat. V dnešním článku se dovíte tipy a triky na to, jak ji přečkat bez nepříjemných pocitů.

Menopauza

Menopauza se u žen v České republice objevuje v období 43 let až 57 roků. Pravdou ale je, že někdy reprodukční období skončí i mnohem později, nebo naopak o několik let dříve. Všechno závisí na genetických dispozicích. Navzdory tomu, co slyšíte v médiích nebo si přečtete na internetu, menopauza nemusí znamenat konec aktivního života. Pravdou ale je, že vlivem poklesu hladiny estrogenu, tělo začne procházet změnami. Jaké jsou první symptomy menopauzy?

  • zkrácení menstruačního cyklu
  • proměna nálad
  • pocit únavy, ochablosti a snížení výkonnosti
  • změna zevnějšku – přibírání na váze, vrásky, řídnutí vlasů
Fotografie: Pixabay

Jelikož je tělo každé ženy jiné, i symptomy se mohou měnit a každá jimi prochází trochu jinak. Někdy si jich ani nevšimneme, zatímco pro jiné ženy mohou představovat opravdový problém. Naštěstí díky moderní medicíně a přípravkům menopauza neznamená konec ženské kráse, atraktivitě a sexuálnímu životu.

Na co se vás lékař zeptá

Doktor se vás bude pravděpodobně ptát na váš životní styl a jaké máte symptomy. Jen tak může s jistotou stanovit diagnózu. Poté vás pošle na různé testy a vyšetření. Bez nich vám nemůže naordinovat tu správnou léčbu či terapii. Nedoporučujeme vám se zkoušet léčit samy a bez konzultace s odborníkem.

Pravděpodobně vám doporučí hormonální terapie. Ta je velmi pečlivě vybírána právě na základě výsledků testů. Hormonální léčba vám může v případě nepříjemností a potíží opravdu pomoci, ale pouze za předpokladu, že je napsaná přímo „na míru“. Pokud ji přesto odmítnete, lékař vám doporučí nehormonální léky na rostlinném základě. Ačkoliv působí podobně, nedosahují zdaleka takových výsledků.

Sportujte

Plavání, jóga, tanec, běhání – cokoliv. Nejdůležitější je mít pravidelnou fyzickou aktivitu. Tím nejen, že podpoříte metabolismus, ale navíc povzbudíte libido. Nemusíte se hned hnát do fitka, stačí, když se každý den ujdete alespoň tři až čtyři kilometry v parku.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]