Identifikace neobvyklého tvaru stolice může odhalit komplikace. Pozornost si žádají hrudky i vodnatost

Fotografie: Depositphotos

Stolice může o vašem celkovém zdraví prozradit mnohé. Je proto důležité, abyste byli na pozoru, pokud se náhle změní její tvar, barva nebo zápach.

Stolice je tvořena natrávenou potravou, bílkovinami, bakteriemi, solemi a dalšími látkami, které produkují a uvolňují střeva. To, jak vaše výkaly poté vypadají, může proto být velmi důležité z hlediska vašeho celkového zdraví. Neočekávané změny totiž mohou být známkou nějakého základního onemocnění, takže je vhodné být na pozoru a v případě potřeby se poradit s lékařem, říká doktorka Avi Varma.

Malé hrudky

Pokud vaše stolice připomíná tvrdé a oddělené malé hrudky, které vypadají jako ořechy a těžko se míjejí, mohlo by se jednat o příznak zácpy. V takovém případě je vhodné zaměřit se na konzumaci většího množství vody a projímavých potravin, jako je například káva nebo zelené čaje. Podobně tomu je v případě stolice připomínající tvar hrudkovité klády – také by se neměl vyskytovat často.

Správný tvar s prasklinami

Pokud vaše stolice připomíná klobásu a na povrchu má několik prasklin, nemusíte se ničeho obávat. Právě takový tvar je správný a měli byste se s ním setkávat ve většině případech. Vaše tělo vám ukazuje, že je uvnitř vše v pořádku a váš trávicí systém pracuje přesně tak, jak by měl.

Změněný tvar

Stolice se změněným tvarem, která je malá, měkká, snadno se vylučuje a může připomínat malé hrudky, často indikuje nedostatek vlákniny. Je proto vhodné, abyste v tomto případě zařadili do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce, které vám pomohou tuto nedílnou živinu získat. Zpozornět byste měli také v případě, že má stolice vykrojené okraje – taktéž se jedná o příznak toho, že vám chybí dostatek vlákniny.

Přehled barev moči: Hnědý a zelený odstín je volání SOS

hemoroidy na wc
Fotografie: Freepik

Měkká a zcela vodnatá stolice

Nadýchaná a kašovitá stolice s roztřepenými okraji může být známkou mírného nebo přicházejícího průjmu. Zkuste proto pít více vody a nápojů s obsahem elektrolytů, abyste se ochránili před problémy. Zcela vodnatá stolice bez pevných kousků je poté jasným příznakem toho, že máte průjem – stolice se v tomto případě pohybovala střevy velmi rychle a nestihla se zformovat do zdravého bobku. Pokud problém přetrvává více dní, měli byste raději kontaktovat svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]