Typické rozdíly mezi projevy chřipky a nemoci Covid-19, které se vyplatí znát

Fotografie: Freepik

Koronavirus sám o sobě nám dává pořádně zabrat. Jenže to nejhorší nás pravděpodobně teprve čeká. Zatím jsme nemuseli řešit nic jiného než Covid. Naštěstí k nám poprvé dorazil až na konci chřipkového období. V létě jsme si užili období klidu a teď nás čeká opravdu těžký podzim a zima.

To, čeho se odborníci tolik báli, je téměř tady. Období respiračních onemocnění a pak to nejhorší souběh Covidu s chřipkou. Obě nemoci mají velmi podobné příznaky, takže bez testů bude velmi obtížné je od sebe rozlišit. Proto jsme pro vás připravili stručný seznam, který shrnuje hlavní rozdíly.

Společné příznaky

Nejprve si shrneme, co mají tyto dvě nemoci společného. V obou případech se jedná o infekční respirační onemocnění, které se projevuje bolestí hlavy, svalů a kloubů, bolestí v krku, vysokými horečkami, dušností, únavou, suchým kašlem a ucpaným nosem. V menší míře může pacient mít také průjem (hlavně u dětí).

Fotografie: Freepik

Hlavní rozdíly

I přesto, že lze některé příznaky velmi snadno zaměnit s chřipkou nebo jiným respiračním onemocněním, existují určité rozdíly, které jsou typické jen pro Covid.

Patří k nim:

  • Náhlá ztráta čichu a chuti, která může přetrvávat i několik týdnů
  • Koronavirus se nechová sezónně. Chřipka se objevuje v období od prosince do konce února. V létě chřipku nedostanete
  • Koronavirus ohrožuje především staré a nemocné (lidi s oslabenou imunitou). Děti a mladiství do 19 let snášejí nákazu ve většině případů velmi dobře. Naproti tomu u chřipky jsou ohroženou skupinou právě malé děti, těhotné ženy, staří a nemocní jedinci
  • Pokud se nakazíte koronavirem, jste pravděpodobně infekční delší dobu (na toto téma stále probíhají studie)
Fotografie: Freepik

Dalším významným rozdílem je také podíl takzvaných superšiřitelů. Koronavirus má podíl superšiřitelů vyšší než chřipka. To je také jeden z důvodů, proč se šíří rychleji.

Koronavirus se léčí pouze symptomaticky

Zatím na toto nové onemocnění neexistuje volně prodejný lék ani očkování. Jedinou účinnou obranou proti nákaze je tak dodržování hygienických pravidel, důkladná hygiena rukou a doporučení odborníků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]