Věnujte dostatečnou pozornost varovným příznakům, které ukazují na poruchy štítné žlázy

Fotografie: Freepik

Poruchy štítné žlázy v posledních letech nejsou nic výjimečného. Hormonální nerovnováha způsobená tímto problémem může vést k celé řadě dalších potíží. Pokud máte podezření na špatnou funkci štítné žlázy a pozorujete některé z uvedených příznaků, vyplatí se navštívit svého lékaře a vyžádat si vyšetření krve zaměřené právě na štítnou žlázu.

Proč je štítná žláza důležitá

Štítná žláza má za úkol regulovat hned několik procesů v našem těle. Dělá to pomocí vylučování specifických hormonů. Tyto látky steroidní povahy se pak dále podílejí na jiných procesech a slouží k ovlivnění určitých metabolických drah. Uvolňované hormony ze štítné žlázy tak ovlivňují například tělesnou teplotu, tlukot srdce, pocit nervozity a stresu, ale i přibírání či hubnutí a kvalitu spánku.

Vliv na lidské tělo je tak obrovský, takže špatné fungování štítné žlázy má mnoho dopadů. Jsou také značné rozdíly mezi tím, kdy štítná žláze funguje příliš a tím, kdy naopak nezvládá vylučovat dostatek potřebných hormonů. Případná nerovnováha se řeší užíváním vhodných léků, ale vždy až po důkladné diagnostice od lékaře.

Když štítná žláza funguje až příliš

Může se stát, že je štítná žláza aktivní až moc, což vyvolává nadměrné množství daných hormonálních látek. Tím pádem dochází k přehnaným reakcím organismu. Mezi projevy nadměrné funkce štítné žlázy tak patří například:

  • Neklid a stres
  • Podrážděnost a hyperaktivita
  • Nespavost, přílišné hubnutí i při normální stravě
  • Silné pocení, průjem

Specifickým projevem jsou vypouklé oči nebo příliš zrychlený srdeční činnost, což se projevuje až tachykardií. Na vině může být autoimunitní onemocnění, ale například i vnější faktory často v podobě rakovinného bujení.

Nedostatečná funkce štítné žlázy

Druhým opakem je naopak nedostatečná funkce štítné žlázy, kdy nedochází k uvolňování potřebných hormonů v daném množství. Tehdy jsou projevy mírnější, ale také omezují kvalitní život. Bohužel se nedostatečná funkce nedá léčit a stav tak musí být nahrazován speciálními léky.

Mezi typické projevy malého množství hormonů štítné žlázy patří ospalost, únava, problémy se soustředěním, snížení schopnost paměti, depresivní stavy a poruchy nálad.

Fotografie: Freepik

Z vnějších příznaků se objevuje například lámavost nehtů, suchá kůže, přibývání na váze i s vhodnou stravou. Běžný život s tímto problémem omezuje také neustálý pocit chladu, až příliš pomalý srdeční rytmus, zácpa a časté nadýmání.

Pro správnou činnost štítné žlázy je důležitá také vhodná strava. Zaměřte se na potraviny s obsahem jodu, jako jsou mořské plody, řasy, mléku, ryby a kupujte sůl přímo obohacenou o jod.

Tímto způsobem je možné zakrýt menší nefunkčnost štítné žlázy a podpořit tvorbu potřebných hormonů v dostatečném množství pro zdravý a správně fungující organismus.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]