Tmavé skvrny na kůži nejsou jen problémem staršího věku. Zesvětlit je zvládnete v pohodě sami doma

Fotografie: Depositphotos

S hladkou a bezchybnou kůží se setkáme u menší části populace. Většina lidí trpí různými kožními problémy, jako jsou pihy, bradavice, stařecké skvrny. Některé lze omezit i domácími prostředky.

Hyperpigmentací nazývám nerovnoměrnou pigmentaci pokožky. Patří sem stařecké nebo sluneční skvrny. Objevují se zejména na obličeji, rukou a těch částech lidského těla, které je pravidelně vystavené působení slunečních paprsků. Tyto skvrny představují většinou jen kosmetický problém, kdy se některé takto postižené osoby necítí s nimi komfortně. Množství skvrn se zvyšuje s věkem, říká lékařka Susan Bard.

Proč stařecké nebo sluneční skvrny vznikají

Za vznik tmavých skvrn velmi často může genetika. Stačí se tedy podívat na své nejbližší příbuzné, nemají-li je na sobě, a hned vám může být jasno. Tmavé skvrny neboli melasma vznikají v těhotenství v důsledku hormonálních změn, případně u těch žen, které užívají antikoncepci nebo hormonální substituční terapii. Větší výskyt melasmy je u pacientů, kteří se léčí na onemocnění štítné žlázy.

Prostředky na léčbu tmavých skvrn

Stařecké nebo sluneční skvrny lze zesvětlit s pomocí kosmetických prostředků. Existuje ovšem i možnost použít domácí suroviny, z nichž některé se v domácnosti běžně vyskytují. Může to být koření, pokojová rostlina i běžná součást snídaňového menu.

Jablečný ocet

Výborným prostředkem je jablečný ocet obsahující kyselinu octovou. Ta má zesvětlující účinek. V nádobě smícháte 1 díl jablečného octa a 1 díl vody. Dobře promícháte a směs nanesete na tmavé skvrny. Necháte působit po dobu 2 až 3 minut. Pak je nutné pokožku opláchnout vlažnou vodou. Postup byste měli opakovat 2krát denně tak dlouho, dokud nedosáhnete potřebných výsledků.

Aloe vera

Pokojová rostlina aloe vera zpříjemňuje svou přítomností nejednu domácnost. Lidé ji pěstují ale nejen kvůli jejímu vzhledu, ale také pro její léčivé účinky. Aloe vera obsahuje přírodní aloin, jenž se používá na zesvětlení kůže. Funguje vlastně jako netoxická léčba hyperpigmentace. Gel z aloe vera získáte tím, že uříznete list a jeho šťávou potřete místa s tmavými skvrnami. Nejlépe je to udělat před spaním. Ráno se pak pokožka opláchne. Procedura se opakuje každý den.

Sušená kurkuma

Koření kurkuma se používá v kuchyni pro dochucování pokrmů. V kosmetice je ale možné sušenou kurkumu využít pro zesvětlení pokožky. Je třeba ji smíchat s mlékem, aby vznikla pasta. Tou si pak natřete místa s tmavými skvrnami a necháte působit asi půl hodiny. Obličej potom důkladně opláchnete vodou. Změna by měla nastat během několika dnů.

Fotografie: Pixabay

Ovesné vločky s mlékem a medem

Bělící schopnost ovesné vločky nemají. Dokážou ale poměrně dobře odstraňovat mrtvé buňky pokožky. Tím se pleť stane měkčí a světlejší. Dvě lžíce ovesných vloček pomelete a smícháte se se dvěma lžícemi plnotučného mléka a jednou lžící medu. Vzniklou pastu vmasírujete do oblastí s tmavými skvrnami a necháte dvacet minut působit. Potom pleť opláchnete.

Zdroj: Healthline