Tato podceňovaná finta udrží vaše nehty v optimální kondici. Stačí 5 minut a zvládne to každý

Fotografie: Depositphotos

Každá žena by si přála přirozeně krásné a pevné nehty. Cesta k nim ale není tak obtížná, jak se může zdát. Stačí jen konzumovat vhodné potraviny, které jim dodají potřebné živiny.

Sebelepší manikérka vám nezajistí krásné a zdravé nehty, pokud o ně vy sami nebudete pečovat, a to především vhodným jídelníčkem, užíváním doplňků stravy a dostatečnou hydratací. I když si myslíte, že vašim nehtům už nic nepomůže a zkrátka patříte do skupiny lidí, kteří jsou odsouzeni k lámavým a roztřepeným nehtům, mýlíte se. Změnou životního stylu se mohou vaše nehty zpevnit.

Jak si udržet zdravé nehty

Zdravotnice Bukky Aremu doporučuje především konzumaci vhodných potravin, které vám zajistí přísun všech potřebných vitamínů, minerálů a živin, které vaše nehty vyžadují. Spoustu ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, to všechno vaše nehty potřebují. Stejně tak je dobré užívat multivitamin, ale ne ve formě tablet, ale raději gelových kapslí. Vysvětlení je jednoduché, gelové kapsle jsou vyrobeny ze želatiny, pro tělo lépe rozložitelné látky, tudíž se lépe dostane k vitamínům a minerálům.

Podle serveru Healthline můžete vyzkoušet i biotinový doplněk stravy. Biotin, jinak známý jako vitamín H a vitamín B7, je nerozpustný ve vodě a tělo si ho neukládá, to znamená, že jej musíme denně užívat. Biotin je skvělou látkou pro posílení vlasů a nehtů. Zároveň pomáhá ke správné funkci nervového systému.

krásné nehty
Fotografie: Freepik

Pokud je to možné, nevystavujte své nehty tak častému kontaktu s vodou. Přílišné namáčení může způsobit oslabení a lámavost nehtů. Pamatujte také na dostatečný pitný režim. Bude-li tělo hydratováno, nehty se nebudou lámat, loupat a nebudou tak křehké. Stejně tak si dávejte pozor na to, co jíte. Vždy dbejte na to, aby vaše strava byla pestrá, plná vitamínů a minerálů.

Změna barvy nehtů může poukázat na zdravotní potíže. Jedná se i o nedostatek železa a vápníku

Buďte obezřetní i ve výběru přípravků, jaké používáte na své nehty. Laky na nehty a odlakovače mohou obsahovat drsné chemikálie. Například aceton nehty výrazně oslabuje a způsobuje jejich lámavost. O rizicích používání laku na nehty jsme již psali na ZdravémStravování.

Na co si dát pozor

Vaše nehty mohou projevovat příznaky, na které je potřeba dávat si pozor a nebrat je na lehkou váhu. Zatímco některé časem samy zmizí, jiné mohou být známkami některých zdravotních stavů, jež vyžadují návštěvu lékaře a následnou léčbu. Jak uvádí doktorka Cynthia Cobb, vždy zpozorněte, pokud kromě neobvyklého vzhledu svých nehtů pociťujete také tyto příznaky:

  • Únava
  • Ztráta tělesné hmotnosti
  • Slabost
  • Zanícená kůže
  • Nadměrná žízeň
  • Noční pocení
  • Otoky
  • Bušení srdce
  • Závratě
  • Deprese

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]