BioNTech předpovídá, jak dlouho bude trvat přizpůsobení vakcíny nakažlivějšímu kmeni koronaviru SARS-CoV-2

Fotografie: Freepik

Vakcína na Covid-19, kterou vyvinuly farmaceutické společnosti Pfizer a BioNTech, bude pravděpodobně účinná proti nejvíce nakažlivému kmenu koronaviru, který se objevil ve Velké Británii. Pokud ne, vakcína by mohla být adaptována do pouhých šesti týdnů, jak uvedl spoluzakladatel BioNTech Ugurs Sahins.

Velká Británie i další evropské státy se proto nemusí obávat, že by byla bez vakcíny na nový kmen koronaviru dlouho, i kdyby se potvrdilo, že současná vakcína nezabírá.

Nový kmen koronaviru

Evropská komise (EK) v pondělí schválila použití vakcíny na Covid-19, která byla vyvinuta ve farmaceutických společnostech Pfizer a BioNTech v Evropské unii, což připravuje půdu pro zahájení očkování v následujících dnech.

Fotografie: Freepik

Velká Británie se ovšem stále potýká s problémy. Rozšířil se u nich nový kmen viru. Odhaduje se, že je o 70 % nakažlivější, než stávající. Zatím neexistují důkazy o tom, že by se jednalo o smrtelnější nebo méně citlivý kmen na vyvinuté vakcíny.

Podle dostupných údajů se zdá, že vakcíny (které budou dodány i do České republiky), budou proti novém kmenu koronaviru účinné, takže se farmakologické společnosti nemusí připravovat na jejich přizpůsobení.

Ve Spojených státech i Velké Británii se již s očkováním začalo a velice brzy se tak stane i u nás. Jak jednotlivé státy přistupují k pravidlům očkování? Podívejme se na rozdílný přístup Spojených států a naší země.

Fotografie: Freepik

USA vs. Česká republika

Možná jste již slyšeli o postupu, který zvolila v případě očkování Česká republika. Jako první mají při očkování přednost senioři nad 65 let a lidé, kteří trpí závažnými chronickými nemocemi, včetně rakoviny, cukrovky nebo obezity. V další řadě se budou očkovat zdravotníci od specializovaných odborníků, postupně k obvodním lékařům a zubařům. A poté mají nárok ostatní obyvatelé.

Američani se k tomuto problému staví trochu jinak. Do první linie očkovaných totiž staví veškeré zdravotnické jednotky, které má. V Kalifornii budou jako první očkovaní zdravotníci, aby se ulevilo lůžkovým částem nemocnic a zároveň dokázali zajistit nepřetržitou a dostatečnou zdravotní pomoc, kterou všichni nemocní budou potřebovat. Otázkou je, zda jsme lepší postup zvolili my, když očkujeme jako první rizikové skupiny, nebo Američani, kteří jako první očkují své lékaře.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]