Tiché nebezpečí, které ve spánku hrozí všem kuřákům a zvyšuje se po každé další cigaretě

Fotografie: Depositphotos

Kouření patří mezi nejnebezpečnější zlozvyky vůbec. Vědci však nyní přišli na další tiché nebezpečí, které hrozí naprosto každému kuřákovi během spánku.

V současné době pravděpodobně každý moc dobře ví, že kouření je velmi nebezpečný zlozvyk, který zvyšuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění, a to počínaje rakovin až po kardiovaskulární poruchy. Vědci však nedávno odhalili další velké riziko, kterému se kuřáci vytavují s každou další cigaretou, a to zejména během spánku. Vedoucí výzkumu John O’Sullivan prozradil více.

Kuřáci: Další riziko, kterému se sami vystavují

Nová vědecká studie uvádí, že u kuřáků dochází během spánku po značnou dobu k poklesu hladiny kyslíku, což je spojeno s těžkou spánkovou apnoe. Vědci z Institutu pro výzkum srdce (HRI) zjistili, že se jedná zejména o souvislost mezi množstvím nikotinu v krvi a dobou, po kterou mají lidé během spánku přirozeně méně kyslíku v krvi. Po několika výzkumech totiž vyšlo najevo, že pravidelné zvyšování hladiny nikotinu je spojeno s prodloužením doby saturace kyslíkem pod 90% o 2,3 minuty, což je jeden z ukazatelů závažnosti spánkové apnoe.

Vedoucí výzkumný pracovník Dr. John O’Sullivan z HRI’s Cardiometabolic Disease Group sdělil k těmto výsledkům: „Lidé, kteří tráví více času se saturací kyslíku pod 90 %, mají vyšší míru kardiovaskulárního úmrtí. Víme, že kouření poškozuje srdce a je jedním z hlavních rizik infarktu. Přestože je známo, že kouření snižuje koncentraci kyslíku v krvi, interakce kouření se spánkovou apnoe však nebyla doposud kvantifikována. Pomocí koncentrace klíčového metabolitu nikotinu v krvi se nám nyní poprvé podařilo kvantifikovat vliv kouření na koncentraci kyslíku v noci u osob trpících spánkovou apnoe.“

Fotografie: Depositphotos

Přestaňte kouřit

Pokud i vy kouříte, raději se zamyslete, zda v tomto zlozvyku skutečně chcete pokračovat. Jedná se o jeden z nejnebezpečnějších zlozvyků, který mlže ohrozit vaše zdraví naprosto ze všech stran, a to zejména co se týče vzniku rakoviny a kardiovaskulárních chorob. V současné době navíc existuje mnoho metod, které vám dokáží pomoci. Samozřejmě to nebude jednoduché, ale raději zakročte včas, než bude pozdě. Sami uvidíte, jak zlepší vaše životospráva.

Zdroj: Heart Research Institute

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]