Co se stane s vašim tělem, když přestanete kouřit

Pokud kouříte a uvažujete, že s tím konečně seknete a začnete žít zdravěji, pak vám gratulujeme. Lidské tělo má neuvěřitelnou schopnost regenerace a samoléčby. Možná vás bude také zajímat, jak se chová lidské tělo poté, co tipnete svou poslední cigaretu.

Po 20 minutách

Zhruba po 20 minutách od tipnutí poslední cigarety se začne váš puls a krevní tlak zpomalovat. Ruce i nohy se zahřejí na obvyklou tělesnou teplotu.

8 hodin

Ještě stále máte v těle zhruba polovinu množství nikotinu a oxidu uhelnatého. Proč na tom záleží? Oxid uhelnatý je chemická látka obsažená v cigaretách, která blokuje přenášení kyslíku v krvi. To samozřejmě způsobuje problémy s dostatečným okysličením mozku, svalů apod. Nicméně jak chemické hladiny klesají, dostává se vše do normálu.

Na druhou stranu je hodně pravděpodobné, že budete mít nutkání zapálit si cigaretu. Říká se, že tyto ataky trvají tak 5 až 10 minut. Zkuste si najít jinou alternativu za kouření – stévii, žvýkačku, popíjení vody. Uvádí se, že pomáhá srkat vodu přes brčko, protože to připomíná tahání z cigarety.

12 hodin

Během prvního dne se hladina oxidu sníží tak, že už nyní vám za to vaše srdce poděkuje. Nyní není pro něj tak těžké pumpovat, aby se kyslík dostal všude tam, kde je ho v těle potřeba.

24 hodin

Pokud kouříte jedno balení cigaret denně, máte 2x větší pravděpodobnost infarktu, než nekuřák. To určitě stojí za to, abyste vydrželi. Budou se o vás pokoušet chutě, a to možná dost silně. Hledejte náhradu za kouření a věnujte se nějaké činnosti, koníčkům. Vaše tělo je zmatené, ale snaží se očistit se od všech toxinů.

48 hodin

Máte druhý den za sebou, gratulujeme. Dopřejte si za odměnu něco dobrého, zdravého. V těchto chvílích budou totiž vaše touhy vytáhnout cigaretu sílit. Uvědomte si však, že se vaše tělo začíná léčit. Má totiž tu skvělou vlastnost, že to dokáže. To je ta lepší zpráva. Takže si to nekazte. Nyní dochází k čištění. Vaše plíce se zbavují hlenu a dokonce již nemáte ve svém těle nikotin.

Jedná se o dobu s největšími příznaky vysazení cigaret. Můžete pociťovat závratě, úzkost, únavu, bolest hlavy, deprese, nudu. Pokud trpíte astmatem, mohou se vaše příznaky zhoršit. Vše je pouze dočasné, takže vydržte a držte se dál svého plánu. Běžte do kina či na nákupy, kde není možné kouřit. Zajděte k někomu na návštěvu, zaměstnejte se.

3 den

Už třetí den bez cigarety jsou na tom vaše plíce o hodně lépe. Bude k vám pomalu přicházet i energie a bude se vám lépe dýchat. Plíce se zotavují a jejich kapacita bude den ode dne lepší a lepší.

2 týdny až 3 měsíce

Pokud jste vydrželi a došli až sem, pak si právem poklepejte na ramena. Vaše plíce jsou silnější a krevní oběh se zlepšil. Můžete cvičit nebo doběhnout autobus, aniž byste se z toho cítili totálně zničení. Klesá i riziko srdeční příhody. Ještě stále budete mít patrně sem tam na cigaretu chuť. Vyhýbejte se kuřákům a párty, kde vás to bude svádět zapálit si cigaretu. Přemýšlejte také nad tím, co uděláte s penězi, které za cigarety ušetříte. Může to být bezva motivace. Překonat chutě na cigaretu vám pomohou i mini-meditace. Stačí 10 pomalých hlubokých nádechů a výdechů.

3 až 9 měsíců

V tomto okamžiku se o mnoho zlepšilo vaše dýchání, což je důležité pro některé orgány. I vaše imunita začíná sílit. Bude mít mnohem více energie a budete méně častěji nemocní.

1 rok

Oslavte první rok bez cigarety něčím dobrým, zdravým. Dosáhli jste milníku. Pochvalte se. Nikdo nás nepochválí lépe, než my sami. Vaše riziko onemocnění srdce je nyní o polovinu nižší, než tomu bylo před rokem, kdy jste poprvé odložili cigaretu. Stejně tak kleslo riziko rakoviny plic či jiný typ rakoviny. Když k nekouření připojíte zdravé stravování a cvičení, prodloužíte si značně život i jeho kvalitu. Pokračujte dál, vaše zdraví se bude nadále ještě zlepšovat. 

Obrázky: pixabay.com