Tělo dokáže vysílat jasné signály o tom, že s ním není něco v pořádku. Většina lidí jim ale nevěnuje dostatečnou pozornost

Fotografie: Freepik

Tělo je úžasný stroj, který si dokáže říct, když mu něco chybí. Začne vysílat jasné i méně jasné příznaky a poukazovat na vznikající potíže.

Také jste se někdy setkali nebo jste pociťovali různé choutky? Například jste měli potřebu jíst vše slané? Nebo jste dokonce museli kousat led? Nebo pociťujete jiné choutky? Tímto způsobem dává tělo najevo, že mu něco chybí. Může to být známka nedostatku vitamínů, ale i minerálních látek. Proto byste těmto nezvyklým chutím měli věnovat pozornost. Především tehdy, když je nutkání silné a vzniká náhle. Zjistěte, co vám vaše tělo chce říct.

Brnění nohou

Pokud vás často bolí nohy nebo vám dokonce brní, i když dlouho nesedíte a nemáte takzvaně přesezené nohy, může jít o syndrom neklidných nohou. Taková porucha je dlouhotrvající a může vás přepadnout především v noci, když jste v klidové fázi. Pokud tyto potíže už déle sledujete, poraďte se s lékařem.

Otok kůže na rukou

Neměli byste přehlížet změny kůže na rukou. Jestliže jste si všimli, že máte na rukou oteklou a začervenalou pokožku, která navíc svědí a vyrážka to není, mohou to být potíže spojené s hormonálními poruchami nebo alergiemi. Pokud tato potíž přetrvává déle než tři dny nebo se zhoršuje, jistě vyhledejte odbornou pomoc. Krevními testy se zjistí oč se jedná.

Fotografie: Freepik

Omezená paměť, špatné sny i ztráta čichu

Jistě už jste všichni slyšeli o strašákovi jménem Parkinsonova choroba, ale jen málo lidí zná její brzké příznaky. Tato nemoc je velkým strašákem a vzniká především vlivem nekvalitního životního stylu – kouření, alkoholem, ale také hraje velkou roli dědičnost a jiné vlivy. U Parkinsonovi choroby odumírá velké množství buněk v mozku. Chvění, pomalý pohyb, nekvalitní spánek s nočními můrami a změny řeči jsou brzkými příznaky nemoci.

Potřeba stále spát

Jedná se o poruchu, která se nazývá hypersomnie a provází ji především potřeba neustálého spánku. Takové ochoření spadá pod autoimunitní onemocnění a může vás přepadnout kdekoli a kdykoli.

Změna barvy očí

Všimli jste si u rohovky ve vašem oku bílého nebo šedého kruhu? Věnujte pozornost své stravě, může jít o zvýšený cholesterol, který je pro srdce nebezpečný. Tyto projevy se vyskytují především u lidí mladších 45 let. Kruh je sám o sobě neškodný, ale cholesterol okamžitě řešte změnou jídelníčku a konzultací s lékařem.

Neutuchající chuť na slané

Každý miluje slané jídlo, které uchlácholí jeho chuťové buňky, ale pokud už tato chuť nejde ovládnout a chodíte potají olizovat sůl, něco se děje. Podle lékařských názorů to může znamenat, a většinou znamená, že vašemu tělu chybí železo. První znak anémie, dehydratace, ale také premenstruační syndrom.

Fotografie: Freepik

Ztráta paměti, nízké libido a únava

Někdy se stává, že si lidé tento stav spletou s depresí. Ale pozor, znudění, únava a nedostatek energie nezpůsobuje ztrátu paměti. Pokud tento stav sledujete častěji, rozhodně ho neignorujte, může jít o problémy se štítnou žlázou. A pokud se k tomu přidá hubnutí či naopak přibírání nebo zimnice, jednejte okamžitě.

Častá žízeň

Jistě není normální mít neustále pocit žízně, i když jste se zrovna napili. Někdy se ale stává, že člověk jí mnoho slaného nebo kořeněného jídla, potom je taková žízeň ospravedlněná, ale pokud tomu tak není, může se jednat o cukrovku nebo těhotenství.

Chuť na kousání ledu

Objevila se u vás nezkrotná chuť kousat led? Důvodem může být anémie, nedostatek železa. Možná byste měli podstoupit krevní vyšetření u svého praktického lékaře a on vám s jistotou prozradí, jak jsou na tom vaše krev.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]