Takzvané metličkové žilky mohou být varovným signálem, že s tělem není něco v pořádku

Fotografie: Freepik

Věděli jste, že objevující se metličkové žilky různě po těle mohou značit vážné onemocnění jednoho z důležitých orgánů v těle? Pokud ne a metličkové žilky se u vás objevují, neváhejte a čtěte dále.

Tím orgánem myslíme játra. Tento orgán je nepostradatelný pro správné vstřebávání živin, bojují proti infekcím v krevním oběhu, pomáhají detoxikovat tělo, přeměňují potravu na energii, regulují hormony v těle, podílí se na tvorbě bílkovin a mnoho jiných nepostradatelných funkcí.

Mnoho žen se domnívá, že metličkové žilky jsou pouze kosmetického původu a bohužel se s nimi nedá nic dělat. Některé ženy naopak tvrdí, že je to podmíněné geny, ale může se také jednat o nemoc jater, jakou přesně?

Fotografie: Freepik

Tučné játra – NAFLD

Jedná se o ztučnění jater, které ale nesouvisí s alkoholismem. Játra začnou hromadit tuk a začnou nemalé potíže. Takový stav je viditelný zejména u obézních jedinců. Ztučnění jater si získalo označení NFLD a pokud se neléčí, nastanou závažné komplikace, které lze pozorovat v několika zhoršujících se stádiích. A posledním zhoršením a tím nejhorším je nenávratné zničení jater. Mnohdy se stává, že u lidí s NAFLD se rozvine zánět jater, který způsobí těžké zjizvení a cirhózu jater, následně mohou játra selhat.

Možné příčiny

Vzniklo mnoho studií a mnoho sledování, kdy se odborníci snažili zjistit veškeré spojitosti s NAFLD. Odborníci z Harvardu – lékařské fakulty poznamenali, že nejhlavnější příčinou je ve většině případů nadváha s vysokou hladinou špatného cholesterolu, ale i s vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Podle dobře dostupných informacích, které zahlcují sítě internetu, jste již mohli zaznamenat, že tento fakt způsobuje konzumace průmyslově zpracovaných potravin, sacharidů, nadváha a nedostatek pohybu. Bohužel jedny z nejbrzčích příznaků nelze vysledovat. Můžeme si však všimnout několika změn na svém těle. Mezi takové změny jistě patří metličkové žilky, které se mohou objevit na tváři, ale i jinde na těle.

Fotografie: Freepik

Jak se bránit

V raných stádiích těchto potíží pomůže pouze vyšetření lékařem, který zprvu provede krevní testy. Dále bude provedeno ultrazvukové snímání, které spolehlivě diagnostikuje onemocnění jater. Jak již víte, játra jsou důležitý orgán, a proto pokud máte pochybnosti nebo sledujete nějaké příznaky, nebojte se obrátit na svého lékaře. Vyhýbejte se těmto potravinám, abyste své játra udrželi zdravé a předešli jste nepříjemnému onemocnění:

  • rafinovaný cukr
  • sacharidy
  • nasycené tuky

Naopak si dopřejte dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a omega-3 tuky.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]