Příznaky rakoviny štítné žlázy, které byste v žádném případě neměli ignorovat

Fotografie: Freepik

Rakovina štítné žlázy je častější u žen ve věku 40 až 60 let. Její průběh je velmi rychlý a obtížně se kontroluje. Naučte se, jak poznat příznaky a předejít tak komplikacím.

Pokud buňky štítné žlázy začnou mutovat, může dojít k rozvoji rakoviny. Toto onemocnění postihuje až třikrát častěji ženy a to nejčastěji ve věku od 40 do 60 let. Rakovina tohoto typu je z velké části asymptomatická, k jejímu objevení dochází náhodou jako doprovodný nález úplně jiného vyšetření. Projevy onemocnění jsou viditelné až u agresivnějších a pokročilých typů rakoviny. Výčet příznaků je velmi vzácný, a pokud některý z nich u sebe pozorujeme, neměly bychom návštěvu odborníka zbytečně odkládat.

Příznaky rakoviny štítné žlázy

Většina typů rakovin štítné žlázy nepůsobí nijak agresivně a její příznaky jsou proto mírné a snadno přehlédnutelné. V případě mírných obtíží a včasné a správné diagnostiky je prognóza velmi příznivá a dochází k rychlému vyléčení pacienta. I v případě rakoviny štítné žlázy se ale vyskytuje výjimka a tou je anaplastická forma, která je naopak velmi agresivní. Během jejího průběhu dochází ke genetickým změnám a její léčba je velmi obtížná.

Fotografie: Unsplash

Nejčastější lokalizace příznaků rakoviny štítné žlázy je v oblasti krku. Častým projevem, pokud již rakovina dosáhla své agresivnější formy, je ovlivnění hlasivek. Pacient, který má zasažen nervy v oblasti štítné žlázy, bude mít změněný hlas a může u něho docházet i k častému chraptění. Protože štítná žláza je spojena s průdušnicí a jícnem, mezi projevy onemocnění se řadí také vykašlávání krve. Zároveň u pacientů dochází k obtížnému polykání a problémy s dýcháním, pokud nádor vyvíjí tlak přímo na oblast krku.

Otoky a zažívací problémy

Specifickým příznakem onemocnění štítné žlázy je extrémní a dlouhotrvající průjem. V těle nemocného dochází k nadměrné produkci proteinů, které podporují gastrointestinální onemocnění. Lidé s tímto příznakem jsou často mylně léčeni jiným odborníkem, proto dochází k prodloužení doby, než je stanovena správná diagnóza. V tomto případě není výjimkou, že pacient pociťuje potřebu dojít si na toaletu až 20 krát denně. V případě dlouhodobého, chronického průjmu je dobré vyhledat endokrinologa kvůli konzultaci.

Fotografie: Unsplash

Častým doprovodným jevem onemocnění jsou také otoky. Velký, hmatatelný otok se vyskytuje na spodní části krku, tedy přímo v místě, kde se štítná žláza nachází. Ve většině případů se jedná o tvrdou bulku, která je ale pacientovi nezpůsobuje žádnou bolest a to ani při přímém dotyku. Vlivem růstu nádorovitých buněk dochází k jejich šíření do celého těla. Zvětšují se lymfatické uzliny a otok je možné najít po celém jejich průběhu.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]