Superpotravina, která je tu odjakživa. Konzumace červené řepy má pozitivní vliv na zdraví seniorů, ale i mladých lidí

Fotografie: Safyrr / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Šťáva z červené řepy přináší řadu užitečných přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Zde najdete seznam těch nejzajímavějších z nich.

Červená řepa je sladká kořenová zelenina, kterou většina lidí buď miluje, nebo naopak nenávidí. Ačkoliv není na trhu žádným nováčkem, status superpotraviny si získala teprve v posledních deseti letech. Dnes však většina lidí již ví, že její pravidelná konzumace přináší řadu užitečných přínosů, a to včetně lepší výdrže při cvičení nebo například možné prevence rakoviny, říká doktor Atli Arnarson. Toto je 7 nejzajímavějších benefitů šťávy z červené řepy.

Pomáhá snižovat krevní tlak

Šťáva z červené řepy má schopnost snižovat krevní tlak. Lidi, kteří denně vypijí alespoň 250 mililitrů tohoto blahodárného nápoje, dochází ke snížení jak systolického, tak i diastolického krevního tlaku. Důvodem jsou především nitráty, sloučeniny obsažené v řepné šťávě, které se v krvi přeměňují na oxid dusnatý a pomáhají rozšiřovat a uvolňovat cévy.

Zvyšuje výdrž při cvičení

Pravidelná konzumace šťávy z červené řepy zvyšuje hladinu dusičnanů v plazmě a fyzickou výkonnost. To znamená, že pokud ji zařadíte do svého jídelníčku, můžete se těšit z mnohem efektivnějšího tréninku – trénovaní cyklisté, kteří denně vypijí 2 šálky šťávy z červené řepy, se zlepší v časovce na 10 km přibližně o 12 sekund. Současně se jim také sníží maximální výdej kyslíku.

posilování a cvičení
Fotografie: Freepik

Zlepšuje svalovou sílu u lidí se srdečním selháním

Dusičnany obsažené ve šťávě z červené řepy přináší řadu dalších užitečných přínosů, a to včetně zlepšení svalové síly u lidí se srdečním selháním. U těchto jedinců došlo zhruba 2 hodiny po vypití šťávy z červené řepy ke zvýšení svalového výkonu o 13 procent.

Zpomaluje postup demence

Šťáva z červené řepy pomáhá zvyšovat průtok krve do mozku a čelních laloků, které jsou spojeny s kognitivním myšlením a chováním (zejména u starších lidí). Stejně tak pomáhá pravidelná konzumace tohoto léčivého nápoje zpomalovat pokles kognitivních funkcí. Je ovšem důležité poznamenat, že je zapotřebí provést další studie, které by tato tvrzení potvrdily na 100 %.

Pomáhá udržovat zdravou váhu

Čistá šťáva z červené řepy je nízkokalorický nápoj, který neobsahuje prakticky žádný nezdravý tuk. Jedná se proto o skvělou volbu pro váš ranní nápoj nebo dopolední svačinku, jež vám dodá dostatek živin a energie pro dobrý start dne.

Může předcházet rakovině

Červená řepa obsahuje betalainy, silné antioxidanty rozpustné ve vodě, které jí dodávají sytou barvu a protirakovinné účinky. Stejně tak se jedná o skvělé lapače volných radikálů, jež v těle ničí buňky a mohou vést k rozvoji závažných onemocnění, jako je právě rakovina.

Dobrý zdroj draslíku

Červená řepa je dobrým zdrojem draslíku, minerálu a elektrolytu, který podporuje správnou funkci nervů a svalů. Její pravidelná konzumace je proto skvělý způsob, jak si zajistit jeho optimální hladinu, a vyvarovat se tak potenciálním problémům. Jeho nedostatek může vést naopak k únavě, slabosti a nepříjemným svalovým křečím. Velmi nízká hladina tohoto minerálu pak může vyústit až k život ohrožujícím poruchám srdečního rytmu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]