7 častých příznaků únavy nadledvin, které byste rozhodně neměli přehlížet

Fotografie: Depositphotos

Únava nadledvin může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud se potýkáte s těmito příznaky, rozhodně byste měli co nejdříve kontaktovat svého lékaře.

Nadledviny jsou malý párový orgán, který zastává v těle řadu zásadních úkolů. Zvláště důležité jsou však pro regulaci hormonů, jako je adrenalin, kortizol nebo estrogen, které vylučují a pomáhají tak regulovat reakci těla na stres. Jejich nesprávná funkce proto s sebou nese mnohá zdravotní rizika, a proto se níže můžete seznámit se 7 nejčastějšími příznaky únavy nadledvin, před kterými byste si měli dávat pozor. Více prozradila lékařka Angelica Balingit.

Nespavost a další poruchy spánku.

Ačkoliv občasná nespavost nemusí odkazovat na žádný závažný problém, pokud se stává chronickou a systematickou, mohlo by jít příznak únavy nadledvin. V tomto případě byste rozhodně neměli návštěvu doktora odkládat, protože nedostatečný odpočinek může mít drastické dopady na vaše zdraví, a to jak z biologického, tak i psychického hlediska.

Celková únava těla

Pokud vás trápí únava po náročném dni nebo po intenzivnějším tréninku v posilovně, rozhodně byste se neměli stresovat. V případě, že se s únavou těla potýkáte často, náhle a z nevysvětlitelných důvodů, rozhodně byste měli zpozornit. Mohlo by se totiž jednat o jeden z příznaků únavy nadledvin.

Fotografie: Pexels

Hormonální nerovnováha

Nadledviny regulují řadu hormonů, a proto jejich nesprávná funkce či únava způsobená přílišným stresem či jinými příčinami může vést k hormonální nerovnováze – nebezpečným onemocněním, které byste rozhodně neměli nechat bez včasné léčby. Pomoci vám s ní může především dostatečný odpočinek, vyvážená strava a samozřejmě další doporučení od odborníka.

Úzkost a deprese

Únava nadledvin ovlivňuje všechny hormony v těle, a to včetně těch, které potlačují pocit úzkosti a deprese. Pokud se se proto v poslední době často potýkáte s pochmurnými myšlenkami, nezvládáte se soustředit a pociťujete neustálý tlak v hlavě, rozhodně byste měli kontaktovat svého praktického lékaře a ujistit se, že je s vaším zdravím vše v pořádku.

Neustálá chuť na slané

Pokud máte často a bez zjevné příčiny chuť na slané výrobky, pravděpodobně trpíte únavou nadledvin. Tento stav totiž může vést k vyčerpání minerálů v těle – což se může projevit také nízkým krevním tlakem, závratěmi a nepravidelným srdečním rytmem. Pokud tedy zaznamenáte všechny tyto příznaky, rozhodně co nejdříve kontaktujte svého lékaře.

Fotografie: Pexels

Nutkání pít kávu

Pokud nedokážete přes den fungovat, aniž byste si ráno dopřáli šálek dobré kávy, mohli byste se potýkat s únavou nadledvin. Tento stav může vést k vážným zdravotním problémům, a proto se pokuste nahradit tento oblíbený nápoj bylinnými čaji. Pokud ani to nepomáhá a vy máte neustále nutkání pít kávu, rozhodně se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je vaše zdraví v pořádku.

Trávicí potíže

Trvalý stres způsobující únavu nadledvin může ovlivnit také vaše trávení a vstřebávání živin, a to i v případě, že se stravujete zdravě. Pokud se proto často potýkáte s náhlým nadýmáním, průjmem nebo zácpou, rozhodně byste tento problém neměli nechat bez kontroly od svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline