7 častých příznaků únavy nadledvin, které byste rozhodně neměli přehlížet

Fotografie: Depositphotos

Únava nadledvin může mít závažné dopady na vaše zdraví. Pokud se potýkáte s těmito příznaky, rozhodně byste měli co nejdříve kontaktovat svého lékaře.

Nadledviny jsou malý párový orgán, který zastává v těle řadu zásadních úkolů. Zvláště důležité jsou však pro regulaci hormonů, jako je adrenalin, kortizol nebo estrogen, které vylučují a pomáhají tak regulovat reakci těla na stres. Jejich nesprávná funkce proto s sebou nese mnohá zdravotní rizika, a proto se níže můžete seznámit se 7 nejčastějšími příznaky únavy nadledvin, před kterými byste si měli dávat pozor. Více prozradila lékařka Angelica Balingit.

Nespavost a další poruchy spánku.

Ačkoliv občasná nespavost nemusí odkazovat na žádný závažný problém, pokud se stává chronickou a systematickou, mohlo by jít příznak únavy nadledvin. V tomto případě byste rozhodně neměli návštěvu doktora odkládat, protože nedostatečný odpočinek může mít drastické dopady na vaše zdraví, a to jak z biologického, tak i psychického hlediska.

Celková únava těla

Pokud vás trápí únava po náročném dni nebo po intenzivnějším tréninku v posilovně, rozhodně byste se neměli stresovat. V případě, že se s únavou těla potýkáte často, náhle a z nevysvětlitelných důvodů, rozhodně byste měli zpozornit. Mohlo by se totiž jednat o jeden z příznaků únavy nadledvin.

Fotografie: Pexels

Hormonální nerovnováha

Nadledviny regulují řadu hormonů, a proto jejich nesprávná funkce či únava způsobená přílišným stresem či jinými příčinami může vést k hormonální nerovnováze – nebezpečným onemocněním, které byste rozhodně neměli nechat bez včasné léčby. Pomoci vám s ní může především dostatečný odpočinek, vyvážená strava a samozřejmě další doporučení od odborníka.

Úzkost a deprese

Únava nadledvin ovlivňuje všechny hormony v těle, a to včetně těch, které potlačují pocit úzkosti a deprese. Pokud se se proto v poslední době často potýkáte s pochmurnými myšlenkami, nezvládáte se soustředit a pociťujete neustálý tlak v hlavě, rozhodně byste měli kontaktovat svého praktického lékaře a ujistit se, že je s vaším zdravím vše v pořádku.

Neustálá chuť na slané

Pokud máte často a bez zjevné příčiny chuť na slané výrobky, pravděpodobně trpíte únavou nadledvin. Tento stav totiž může vést k vyčerpání minerálů v těle – což se může projevit také nízkým krevním tlakem, závratěmi a nepravidelným srdečním rytmem. Pokud tedy zaznamenáte všechny tyto příznaky, rozhodně co nejdříve kontaktujte svého lékaře.

Nutkání pít kávu

Pokud nedokážete přes den fungovat, aniž byste si ráno dopřáli šálek dobré kávy, mohli byste se potýkat s únavou nadledvin. Tento stav může vést k vážným zdravotním problémům, a proto se pokuste nahradit tento oblíbený nápoj bylinnými čaji. Pokud ani to nepomáhá a vy máte neustále nutkání pít kávu, rozhodně se poraďte se svým praktickým lékařem, zda je vaše zdraví v pořádku.

Trávicí potíže

Trvalý stres způsobující únavu nadledvin může ovlivnit také vaše trávení a vstřebávání živin, a to i v případě, že se stravujete zdravě. Pokud se proto často potýkáte s náhlým nadýmáním, průjmem nebo zácpou, rozhodně byste tento problém neměli nechat bez kontroly od svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]