Šest parazitů, kteří mohou právě teď žít v jakémkoliv lidském těle a způsobovat vážné zdravotní problémy

Fotografie: Depositphotos

Tito parazité právě teď možná přebývají ve vašem těle. Ačkoliv někteří z nich mohou vyvolávat nějaké příznaky, většina z nich zůstává potichu.

Již samotné slovo parazit nevěstí nic dobrého. Jedná se o označení organismu, který žije na jiném hostiteli nebo v něm a získává potravu z hostitele nebo na jeho úkor, říká lékař Darragh O’Carroll. Dá se tedy říci, že se jedná o takového nezvaného návštěvníka, jenž přebývá v lidském těle a živí se tím, co mu přijde vhod. Jeho přítomnost však často nemusí být spojená s žádnými příznaky, a proto je dobré znát druhy parazitů, kteří se na vás mohou právě teď přiživovat.

Tasemnice

Tasemnice patří mezi nejznámější parazity. Tito červi se do těla člověka mohou dostat požitím vody nebo potravin kontaminovaných jejich vajíčky nebo larvami. Ty se následně dostávají do orgánů, kde se z nich vylíhnou larvy, které se mohou svévolně přesouvat – většinou putují do střev, kde se dále vyvíjejí a dospívají. Tasemnice mohou v člověku žít až neuvěřitelných 30 let. Mezi potenciální příznaky jejich přítomnosti patří nevolnost, slabost, ztráta chuti k jídlu a další gastrointestinální komplikace.

Fotografie: Depositphotos

Škrkavky

Škrkavky jsou dalšími parazity na seznamu nevítaných hostů, kteří se rádi usídlují v lidských střevech. Jedná se v podstatně o vodní organismy, jež se dokážou množit i v suchozemském prostředí, přičemž lidé se jimi mohou nakazit přímým kontaktem s místem, kde se vyskytují. Jakmile se dostanou do vašich střev, mohou dorůst až do délky jednoho metru. Mezi potenciální příznaky jejich přítomnosti patří kašel, dušnost, bolesti břicha, krvavá stolice nebo úbytek hmotnosti.

Měchovci

Podle statistik je těmito parazity nakaženo neuvěřitelných 576 až 740 milionů lidí na celém světě. Jedná se o organismy, které žijí v tenkém střevě člověka, než se jejich vajíčka dostanou do okolního světa prostřednictvím vyloučené stolice. Z těch se následně vylíhnou larvy, jež mohou velmi snadno proniknout do lidské kůže a následně začít cyklus znova. Většina infekcí těmito parazity zůstává neškodná, ovšem v některých případech může vést ke ztrátě krve a rozvoji anémie.

Roztoč svrab

Roztoči svrabu žijí zpravidla na povrchu těla, kde se skrývají pod vrchní vrstvou kůže. Jejich pobyt může hostiteli způsobovat bolestivé vyrážky a nepříjemný svrab. Přenášet se mohou zpravidla při kontaktu kůže na kůži a příležitostně z napadených předmětů, jako je oblečení nebo ložní prádlo. Naštěstí jde o parazity, kteří se dají s pomocí dermatologa velmi snadno odstranit.

Hlístice

Dalšími parazity, kteří se rádi usídlují v lidských střevech, jsou hlístice. Ty se do lidského tělo dostávají především během noci, kdy hostitel spí a samičky začnou klást tisíce vajíček do jeho kožních záhybů v okolí konečníku. Mezi příznaky této parazitární infekce patří především svědění v oblasti genitálií a konečníku – dejte si však pozor, protože při škrábání se mohou vajíčka přichytit pod nehty a následně je hostitel může přenést na jakýkoliv povrch, se kterým přijde do styku.

Bilharzióza

Tito krevní parazité způsobují nejzávažnější lidskou infekci ze všech plochých červů, která se nazývá schistosomóza. Lidé trpící tímto onemocněním mohou mít horečku, bolesti břicha, krvavé průjmy a vážné problémy s plodností. Červy v tomto případě dostávají do lidského těla přes kůži.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]