Syndrom polycystických vaječníků: Ženský problém, o kterém se příliš nemluví

Fotografie: Freepik

K velmi častému onemocnění, které postihuje ženy v produktivním věku a jehož vedlejším důsledkem často bývá neplodnost, je tak zvaný syndrom publicistických vaječníků neboli ovárií. Ženský organismus je vzhledem ke své schopnosti dát vznik novému životu velmi složitý a komplikovaný.

V souvislosti s ním pak mluvíme o velkém množství nejrůznějších gynekologických potíží a onemocnění, z nichž mnohé mají svůj vliv právě i na schopnost ženy otěhotnět.

Příčiny vzniku syndromu polycystických vaječníků

Zjednodušeně lze říci, že příčinou tohoto endokrinologického problému je nadbytečná produkce mužských pohlavních hormonů, zejména testosteronu. Toto onemocnění podle nejnovějších studií v různé formě ohrožuje až patnáct procent žen.

Zvýšená produkce testosteronu vede k tomu, že v těle ženy nedochází k ovulaci a klasickému menstruačnímu cyklu. Při ultrazvuku jsou vaječníky těchto žen zvětšené a obalené shlukem obalů, ve kterých dozrává vajíčko.

Přesná příčina vzniku tohoto syndromu není bohužel zatím zcela objasněna, nicméně odborníci se přiklánějí k souvislosti s inzulinovou rezistencí.

Pokud na buněčné úrovni dojde k rezistenci vůči účinku inzulinu, organismus ho paradoxně začne tvořit více. Dochází k takzvané hyperinzulinemii, která u žen v produktivním věku může být příčinou toho, že vaječníky tvoří větší množství mužských hormonů.

Problémy s menstruací, neženské tělo i hlas

Nejčastějším projevem syndromu polycystických vaječníků je nepravidelná a bolestivá menstruace, většinou v intervalech delších než třicet pět dní. Postupem doby v případě neřešení potíží může dojít až k úplnému vymizení menstruace. Vzhledem k tomu, že toto onemocnění spočívá ve zvýšené produkci testosteronu, ovlivňuje tak tělesnou podobu žen.

Ženy, které tímto onemocněním trpí, kvůli tomu vypadají nežensky, hrubě, mužsky. Vlivem hormonální nerovnováhy totiž tyto ženy nemají tělo klasicky ženských tvarů a křivek, což tyto ženy samozřejmě, stejně jako hruběji znějící hlas, ovlivňuje i po psychické stránce.

Nadměrné ochlupení, akné i obezita

K dalším typickým příznakům syndromu polycystických vaječníků patří i další nepříjemné projevy, jako je nadměrné ochlupení, nejen po celém těle, ale také v obličeji a rovněž nejrůznější kožní problémy. Tyto ženy tak velmi často trápí akné, nadměrně se mastící vlasy, které v hojné míře vypadávají, a také zvýšená pigmentace.

Fotografie: Pixabay

V neposlední řadě se ženy se syndromem polycystických vaječníků musejí potýkat také s obezitou, která je způsobena právě hormonální nerovnováhou, bolestmi pánve či poruchami spánku.

Psychické problémy a další rizika

Tyto ženy tak často trápí nejrůznější úzkosti a deprese, neboť tyto žen svému okolí ani samy sobě nepřipadají dostatečně ženské a krásné. S tím pak souvisí i problémy v partnerských vztazích a nejrůznější sociální fobie. Největším problémem pro řadu žen také bývá přijmout skutečnost, že toto onemocnění prakticky vylučuje možnost otěhotnění.

Navíc syndrom polycystických vaječníků, pokud se neřeší, nejčastěji speciální hormonální léčbou, vede postupem času k rozvoji mnoha dalších závažných zdravotních problémů, především jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol a nejrůznější kardiovaskulární onemocnění, mrtvice či rakovina vaječníků.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]