Způsoby, jak pomocí olivového oleje zlepšit svůj zdravotní stav

Fotografie: stu_spivack / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Olivový olej je velmi zdravá potravina, která nabízí řadu užitečných benefitů pro lidské tělo. Stačí ho zařadit do svého jídelníčku a budete se cítit mnohem lépe.  

Extra panenský olivový olej je úžasná potraviny ze Středomoří, která pomáhá zvyšovat dlouhověkost, chránit srdce před nebezpečnými problémy a obecně podporuje lidské zdraví a chod těla. Jeho zvýšený příjem vám dokáže pomoci zejména se snížením vysokého cholesterolu a nadměrným množstvím cukru v krvi – to jsou mimo jiné faktory, které přispívají k srdečním chorobám, říká doktorka Erica Julson.

Regulace hladiny cholesterolu a cukru v krvi

Mnohé studie prokázaly, že pravidelná konzumace olivového oleje pomáhá snižovat vysoké hladiny cholesterolu v krvi. To především díky obsahu rostlinných sterolů a stanolů, které tato jedinečná potravina obsahuje. Pro získání pozitivních účinků přitom stačí zařadit ho do svého pravidelného jídelníčku – již 2 polévkové lžíce vám pomohou dostat tento faktor pod kontrolu a výrazně snížit riziko vzniku infarktu a dalších kardiovaskulárních problémů, včetně vysokého krevního tlaku.

Pokud navíc do svého jídelníčku přidáte olivový olej, snížíte příjem nasycených tuků a zaměříte se také na vlákninu z ovoce, zeleniny, luštěnin a obilovin, výrazně tím snížíte hladinu cukru v krvi. To může být užitečné zejména pro lidi s diabetem, kteří trpí zvýšenou hladinou glukózy v krvi. Pokud chcete získat co nejlepší výsledky, je dobré konzumovat ho naprosto každý den – můžete například ihned po ránu, a to v kombinaci se sladkým medem, který zvyšuje jeho léčivé vlastnosti.

olivový olej
Fotografie: Freepik

Máslo: Často kritizovaný základ tradičního jídelníčku, který má pozitivní vliv na chod srdce a mozku

Smažení na olivovém oleji

Na základě odborných studií je olivový olej ideální dietní potravinou, která vykazuje odolnost vůči velmi vysokým teplotám (až 170 stupňů). To znamená, že při jeho smažený nedochází k výraznému ničení účinných antioxidačních složek a stejně tak zůstávají zachovány jeho mononenasycené mastné kyseliny, jako je například kyselina olejová – v případě jiných olejů dochází k přeměňování složek na transmastné kyseliny, které mají velmi špatný dopad na lidské zdraví. Kromě toho složky v olivovém oleji zůstávají zachovány až po dobu pěti cyklů smažení.

Zdroj: Healthline