Střevní bakterie mají na boj se záněty větší vliv, než se předpokládalo. Nově objevené mozkové buňky jsou toho důkazem

Fotografie: Freepik

Nově objevený typ mozkových buněk bojuje proti zánětu, když přijímá signály od bakterií ve střevě.

Toto zjištění by mohlo vést k vývoji probiotik, která pomáhají snižovat zánět u lidí s neurologickými poruchami, jako je roztroušená skleróza. Hvězdné mozkové buňky zvané astrocyty provádějí v mozku širokou škálu udržovacích služeb. Mezi ně patří poskytování živin nervovým buňkám a regulace jejich vývoje. Když však astrocyty nefungují správně, mohou podporovat zánět a neurodegeneraci.

Nový typ astrocytů chrání před zánětem

Nová studie na myších nyní zjistila, že dříve neznámý typ astrocytů ve skutečnosti chrání před zánětem. Překvapivější je, že buňka zvyšuje svoji protizánětlivou činnost, když přijímá molekulární signál ze střevních bakterií. Vědci objevili nový typ astrocytů pomocí molekulárních nástrojů pro stanovení aktivity genů a proteinů, které produkují nebo „exprimují“.

Zdroj fotografie: Freepik

Dotyčné astrocyty exprimují dva proteiny, které se nazývají LAMP1 a TRAIL. Vědci jim tedy říkají LAMP1 + TRAIL + astrocyty. Nacházejí se v blízkosti meningů, ochranných membrán, které obklopují mozek a míchu. Zdá se, že tento typ astrocytů omezuje zánět v mozku expresí proteinu TRAIL, říkají vědci. Když se TRAIL váže na receptory smrti v membránách imunitních buněk, které podporují zánět, vede to k autodestrukci buněk.

Střevní mikrobiom hraje prominentní roli

Je zřejmé, že společenství mikroorganismů, které obývají naše střevo, známé jako střevní mikrobiom, hraje prominentní roli u mnoha nemocí. V předchozí výzkumu laboratoř identifikovala jediný další typ astrocytů, o kterém je známo, že je regulován střevním mikrobiomem, ale téměř jistě existují i ​​jiné. Pochopení toho, co pohání protizánětlivou schopnost astrocytů, by mohlo vědcům umožnit vyvinout nové způsoby léčby neurologických onemocnění.

Zdroj fotografie: Freepik

Tým zkoumá probiotické druhy, které by mohly regulovat protizánětlivé aktivity astrocytů. Zánět je nástrojem imunitní odpovědi těla na infekce a nádorové buňky. Problémem se stává, až když se vymkne kontrole. Nedávná práce Dr. Quintany naznačuje, že některé mozkové nádory mohou využít cestu, kterou identifikovali v současné studii, aby se vyhnuli zánětlivé obraně mozku. Vědci tedy hledají způsoby, jak tuto strategii zablokovat, aby se rakovinné buňky opět staly náchylnými k zánětu.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]