Potraviny, které ohrožují zdraví slinivky břišní. Vyřaďte je ze svého jídelníčku

Fotografie: Freepik

Pankreas, slinivka břišní, je žláza mezi žaludkem a páteří a je součástí trávicí soustavy. V lidském těle má nezaměnitelnou funkci, protože vytváří inzulín a další hormony nutné pro fungování lidského těla. Stejně tak má na starosti tvorbu pankreatických šťáv, které pomáhají s trávením.

Slinivka je také orgán, který dlouho nevykazuje žádné potíže, a tudíž ani obavy, že s ní není něco v pořádku. Co dělat, aby slinivka fungovala správně? Jaké potraviny zbytečně zatěžují slinivku nebo způsobují záněty?

Slinivku ohrožují záněty

Pankreas je důležitý orgán, jehož poškozením může dojít mimo jiné k rozvinutí cukrovky, protože uvolňující inzulín a glukagon regulují hladinu krevního cukru. Slinivka také umožňuje hladké trávení přijaté potravy. Akutní zánět slinivky se tak projevuje velkými bolestmi břicha a zvracením, může dokonce skončit smrtí.

Pankreatitida nemusí být jen akutního rázu, ale může mít též chronický charakter s bolestmi břicha a poruchami trávení. Vlivem chronické pankreatitidy hrozí právě rozvoj cukrovky nebo přímo rakoviny slinivky. Už z těchto důvodů je nutné o slinivku dobře pečovat.

Péče o pankreas

Co ohrožuje slinivku nejvíce? Dá se říci, že hektický a stresující životní styl, alkohol, kouření a stejně jako kardiovaskulární onemocnění, také tuky a nadváha. Při pankreatitidě je nutné dodržovat dietní jídelníček a zařadit dostatek pohybu, ale současně spánku. Slinivce nesvědčí stres a nahodilé konzumování potravy.

Vhodnější je rozdělit stravu do 5-6 menších porcí, aby trávicí systém nebyl tolik zatížen. Do jídelníčku je nadto dobré zařadit potraviny, které mají protizánětlivé účinky a svědčí trávení. Vhodné jsou probiotické potraviny, bílý jogurt, česnek (vařený, pečený), ale pomohou také borůvky nebo tmavé hroznové víno (bez pecek). Jaké potraviny naopak zcela z jídelníčku vyřadit, aby slinivka fungovala, jak má?

Maso a masné výrobky

Při potížích se slinivkou není nutné se stát přímo vegetariánem, ale vystříhejte se smaženému a obalovanému masu. Slinivku také zbytečně zatěžuje tučné maso, hovězí, vepřové, ale také jehněčí. Volte proto raději libové kousky bez sádla a zbytečného tuku. Průmyslově zpracované maso navíc může obsahovat steroidy, růstové hormony nebo antibiotika.

Smetana a smetanové omáčky

Dalšími těžce stravitelnými potravinami jsou smetany s vyšší tučností a smetanové omáčky. Nevhodné jsou při zánětech pankreatu též tučné zakysané smetany nebo tučné mléčné výrobky, které jsou hůře stravitelné a pacienti po nich mohou pociťovat bolest. Vhodnější jsou mléčné výrobky s obsahem tuku do 3 %, nízkotučné tvarohy nebo kysané mléčné výrobky.

Zelenina a ovoce s nadýmavými účinky

Problematické jsou také potraviny způsobující nadýmání. V syrovém stavu by proto neměli lidé s pankreatitidou konzumovat:

  • zelí,
  • cibuli,
  • česnek,
  • pórek.

Kompotované by měli konzumovat lidé s tímto onemocněním:

  • luštěniny v nálevu,
  • třešně,
  • švestky.

Cukr a přidané cukry

Nadměrná konzumace cukru vede k nadváze a poškození většiny orgánů v těle a ke vzniku mnoha civilizačních onemocnění, vede také k zánětu slinivky břišní a rozvoji cukrovky. Cukr je v současné době strašákem celého světa, protože jeho nadměrná konzumace vede k celosvětové pandemii nadváhy.

Fotografie: Pixabay

Omezte proto spotřebu cukru, vyhněte se konzumaci sladkých tyčinek, cukrovinek, ale také kečupu. Nezapomeňte, že se cukr nachází také v cereáliích nebo chlebu. Pro přísun cukru postačuje čerstvé ovoce nebo můžete mírně sladit medem.

Tuky a tučné výrobky

U zánětů slinivky je vhodné se vyhnout nadměrné konzumaci tuků ve všech podobách, protože tím dochází ke zhoršení její funkce, fibróze a postižení žlázové tkáně. Obezřetně proto používejte veškeré tuky a oleje, včetně kvalitního panenského olivového oleje nebo řepkového. Dodržování nízkotučné diety není pro pacienty s chronickou pankreatitidou dočasné, ale mělo by být trvalé včetně celkové změny životního stylu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]