Nejen s infekcí močových cest si poradí brusinky jako účinné přírodní antibiotikum

Zářivě červené brusinky se sklízí v září, ale někde vydrží až do jara. Ať už jsou čerstvé, podzimní nebo lehce namrzlé mrazíky, stále jsou skvělou přísadou do ovocných džusů, želatiny nebo na pečení. Sušené můžete přidat do cereálií, z čerstvých zase vykouzlíte perfektní omáčku k červenému masu. Dají se využít i jako ozdoba na dort nebo tinktura. Kdo by je nemiloval. Jsou nejen chutné, ale především zdravé. V dnešním článku se dovíte, proti čemu zabírají.

Pomáhají proti bakteriálním infekcím a zánětům

Téměř všechny bobule, které najdete v přírodě, jsou bohaté na antioxidanty a polyfenoly, které jsou nabité antibakteriálními látkami. Ale pouze brusinky se svou silou vyrovnají s opravdovými antibiotiky. Jsou výborné jako prevence a léčba při zánětech močových cest, na které trpí především ženy. Vědci odhalili, že ženy, které denně po dobu půl roku vypily sklenici brusinkového džusu trpěli až o 40 % méně na tuto bolestivou infekci.

Fotografie: Pixabay

Záněty se v našem těle často rozvíjí dlouhou dobu nepozorovaně. Odhalíme je většinou tehdy, kdy už je pozdě. Neléčený zánět může vést až k artróze, Alzheimerově chorobě či srdečním chorobám. Látky v brusinkách tyto procesy zpomalují a oddalují. Potlačují buňky, které stimulují zánět a posilují imunitní systém. Brusinkový džus je zkrátka zázračný, ale pamatujte – nejlepší je, pokud se zcela vyhnete slazené verzi. Příliš mnoho cukru vašemu srdci rozhodně nepomůže.

Fotografie: Pixabay

Snižují riziko vzniku rakoviny a podporují zdravou hladinu cukru v krvi

Brusinky jsou bohaté na vlákninu, která pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny střev. Vláknina napomáhá správné funkci žaludku a střev. Navíc vytváří látku butyrát. Ta ničí tumory a nádory, které se tvoří ve střevech a konečníku. Jeden hrnek čerstvých brusinek představuje 20 % doporučeného denního příjmu vlákniny. Jsou také skvělým zdrojem vitamínu C a flavonoidů, které rovněž pomáhají proti vzniku rakoviny.

Fotografie: Pixabay

Brusinky jsou zlatým grálem pro všechny z nás, které sužuje cukrovka. Léčivé látky obsažené v brusinkách nejen, že zabíjí nezvané bakterie. Dokonce pomáhají vyrovnat hladinu glukózy. Nedávná vědecká studie objevila, že pravidelná konzumace sušených brusinek nebo neslazeného brusinkového džusu pomáhá lidem, kteří trpí na diabetes typu dvě právě tím, že vyrovnává hladinu glukózy na zdravou úroveň.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]