Štíhlé postavy lze dosáhnout i díky dietám s vysokým obsahem bílkovin. Ukrývají však v sobě i nevýhody

Fotografie: Freepik

Milovníci masa na ně nedají dopustit, protože je jen málo diet, při kterých se doporučuje konzumace slaniny a bifteků. Zjistěte, jaké jsou další výhody, ale také nevýhody vysoko proteinových diet s nízkým přísunem sacharidů.

Vysoko proteinová dieta je doslova módním hitem, protože slibuje rychlé výsledky při konzumaci masa i tučných sýrů. Z toho důvodu se staly diety s vysokým obsahem bílkovin a nízkým příjmem sacharidů oblíbené mezi celebritami i běžnými lidmi. Jako každá dieta, má i tato své nevýhody, na které upozorňuje řada odborníků. Ke štíhlosti totiž nevede cesta diety, ale střídmého a zdravého jídelníčku, který doplňuje dostatek fyzických a sportovních aktivit. Jaké jsou výhody a nevýhody zmiňovaných diet při detailnějším pohledu?

Oblíbené vysoko proteinové diety

Zřejmě nejznámějšími dietami založenými na příjmu vysokého obsahu bílkovin jsou Atkinsonova, zónová nebo South Beach Diet. Všechny jsou založeny na vysokém příjmu potravin s vysokým obsahem bílkovin, potažmo nízkým obsahem sacharidů. Tato jednostranně zaměřená dieta je podle všeho účinná, během poměrně krátké doby dojde ke snížení tělesné hmotnosti, ale úbytek nemusí mít trvalý charakter. Při návratu k běžné stravě hrozí jo-jo efekt.

Fotografie: Freepik

Kolik bílkovin přijímat?

V běžné stravě lidé přijímají 12-18 % kalorií z bílkovin, u těchto diet se pohybuje denní dávka na dvojnásobku, ale výjimkou nejsou ani diety s polovičním příjmem všech kalorií z bílkovin, jako jsou maso a masné výrobky, vejce a sýry. K tomu se doporučuje omezit příjem obilovin, škrobů a ovoce.

Ketonové diety a ketóza

Mezi oblíbené proteinové diety pak patří ketonová nebo zkráceně keto dieta, kdy se radikálně snižuje příjem sacharidů pod 50 g za den a cukry se nahrazují kvalitními bílkovinami a tuky. Podstatou diety je, že při absenci sacharidů si tělo musí sáhnout do tukových zásob, v játrech pak dochází k takzvané ketóze přeměnou ketonů na energii. Tímto způsobem dochází k výživě mozku. Propagátoři této diety nedají na tento způsob hubnutí dopustit, protože dochází k úbytku váhy, ale za cenu řady vedlejších účinků a může vést ke zhoršení celkového zdravotního stavu.

Bezpečnost vysoko proteinových diet

Lékaři doporučují u diet s vysokým obsahem bílkovin obezřetnost, protože konzumace tučného masa a mléčných výrobků vede ke zvýšení cholesterolu, kardiovaskulárním onemocněním, především infarktu. Při dlouhodobém držení vysoko proteinové diety může dojít k poškození ledvin. Nízký příjem zeleniny a ovoce, ve kterých se vyskytuje vláknina navíc tělo nepřijímá dostatek živin.

Fotografie: Freepik

Mírnější varianty diet s doplněním zeleniny

Odborníci proto doporučují mírnější varianty s výběrem nízkotučných mas, které doplní zdravé sacharidy. Tučné maso by nemělo být nikdy předmětem žádné diety, stejně jako absence zeleniny a výrobků s dostatkem vlákniny. Namísto tučného vepřového nebo hovězího masa je vhodnější volit kuřecí maso bez kůže, ostatní drůbeží maso a ryby.

Potenciál sójových výrobků a luštěnin

Do jídelníčku je vhodné zařadit také potraviny se sójou, které mají vysoký podíl bílkovin, především:

  • tofu,
  • sójové mléko,
  • edamame,
  • miso,
  • tempeh.

Vysoké procento bílkovin obsahují také luštěniny, předně cizrna, fazole, čočka nebo arašídy.

Zdroj: OnHealth