Srdeční infarkt: Důležité informace, které je dobré znát a prevence, jež zachraňuje životy

Fotografie: Scientificanimations / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kardiovaskulární onemocnění jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Je potřeba znát základní informace, abyste mohli zabránit kritické situaci.

Odhaduje se, že asi 7 milionů lidí na světě zemře každý rok na srdeční infarkt. Kardiovaskulární onemocnění, která způsobují infarkt a další problémy, jako je cévní mozková příhoda neboli mrtvice, jsou jednou z hlavních příčin úmrtí na světě, říká lékař Gerhard Whitworth. Víte, co se v lidském těle během infarktu děje a jak popřípadě zasáhnout?

Co způsobuje srdeční infarkt?

Stejně jako všechny svaly, i srdce potřebuje dostatek kyslíku, ovšem během infarktu ho nedokáže přijmout v potřebném množství. Tukové usazeniny neboli plaky rostou na stěnách vašich koronárních tepen. Jedná se o cévy, které přivádějí okysličenou krev do srdce. Tyto plaky postupem času rostou, stávají se objemnějšími, tvrdšími nebo zanícenými. Nakonec mohou vést k infarktu.

Pokud se jedna z cév zlomí nebo praskne, během několika minut se vytvoří sraženina a částečně uzavřená tepna se může zcela ucpat. Průtok krve do srdečního svalu je přerušen a buňky hladové po kyslíku zemřou během několika minut. Jedná se o infarkt myokardu (srdeční infarkt). Situace se rychle zhoršuje, pokud se ihned neřeší. Zraněný sval nemusí být schopen pumpovat krev a jeho rytmus může být neorganizovaný. V nejhorším případě může infarkt způsobit náhlou smrt.

Jak poznáte srdeční infarkt?

Nejčastějším příznakem je bolest na hrudi způsobená srdečním svalem bez kyslíku. Pacienti ji popisují jako těsnost, jako kdyby vám někdo stál na hrudi. Bolest se může rozšířit do levé paže, čelisti, zad nebo břicha. Ovšem situace není vždy tak náhlá a dramatická jako ve filmech. Někteří pacienti nejdříve cítí nevolnost nebo dušnost.

bolest srdce, infarkt
Fotografie: Pixabay

Příznaky mohou být méně zřejmé u žen a starších osob. Pro ně mohou být hlavními symptomy slabost a únava. U mnoha lidí, zejména pacientů s cukrovkou, může být infarkt překvapivě bezpříznakový. Pokud se domníváte, že někdo ve vašem okolí trpí infarktem, nejdůležitější je rychle reagovat.

Jak reagovat během srdečního infarktu?

Okamžitě volejte záchrannou službu. Je to nejrychlejší způsob, jak se dostat do nemocnice. Aspirin, který ředí krev, a nitroglycerin, jenž otevírá tepny, mohou pomoci zabránit zhoršení příznaků srdečního infarktu.

Prevence útoku srdečního infarktu

Správná strava pro vaše srdce má nízký obsah cukru a nasycených tuků, které jsou nejvíce spojovány se srdečními chorobami. Co byste tedy měli jíst? Hodně vlákniny a zeleniny, kuřecího masa a ryb. Zdravý jídelníček a pravidelný pohyb udržují váhu v optimálním rozmezí, což také snižuje riziko infarktu.

Zdroj: Healthline, Healthline