Naučte se poznat, že imunitní systém nefunguje tak, jak by měl. Tyto příznaky se rozhodně vyplatí sledovat

Fotografie: Depositphotos

Existují příznaky, které nám napovídají, že imunitní systém nefunguje tak, jak by fungovat měl. Nejčastěji se projeví těmito symptomy.

Imunitní systém nám pomáhá bojovat s různými nemocemi, ale také s rychlejším zotavením. Někdy se může stát, že je imunita oslabená, nefunguje nebo naopak sama napadne tělo. V takovém případě se projeví různé příznaky, alergie nebo dlouhodobé onemocnění. Rozeznejte sníženou imunitu včas, než bude pozdě, radí lékař Daniel Murrell

Suché nebo podrážděné oči

Červené, suché oči nebo pocit písku v nich mohou být známkou potíží s imunitním systémem. U Sjogrenova syndromu přestanou téct slzy, které udržují bulvy stále vlhké. V takovém případě pociťujeme řezání v očích. Také mohou být červené, a to nás nutí k neustálému mnutí a mrkání. Mnohdy lidé popisují, že při takových potížích pozorují rozdvojené vidění a musí neustále promrkávat. 

Fotografie: Unsplash

Nízká imunita souvisí i s depresemi

Pociťujete deprese a jste si jistí, že to není kvůli podzimu? Buďte ve střehu, minimálně fungující imunita může do mozku posílat molekuly zvané cytokiny podporující zánětlivou reakci. Ty bohužel snižují hormony, jako je serotonin, který je zodpovědný za dobrou náladu. Proto je dobré se pravidelně hýbat, okysličovat tělo, a tímto způsobem dodávat tělu hormon dobré nálady.  

Vyrážka kdekoliv na těle

Vyrážka, svědění kůže, atopický ekzém a jiné dermatické projevy mohou úzce souviset se sníženou imunitou. Může se také projevit psoriáza a psoriatická artritida. Ta na sebe upozorní šupinatými či červenými ložisky. V takovém případě vlastní imunitní systém napadá kožní buňky a způsobuje lokální zánět. Nepodceňujte tyto příznaky, s nimiž nestačí zajít pouze za kožním lékařem.

Fotografie: Freepik

Problém se zažíváním a žaludkem

Možná často slýcháte, že imunita začíná ve střevech, takže pokud máte zdravá střeva, váš imunitní systém funguje skvěle. Jestliže je tomu naopak, projeví se zácpa, nebo naopak průjem, nadýmání, bolesti břicha, příznaky Crohnovy choroby, ulcerózní kolitidy nebo celiakie. Jedná se o stavy způsobené špatnou imunitou. 

Nadměrné padání vlasů a mnoho dalších

Snížená imunita se také může projevit padáním vlasů. Tomuto příznaku se říká alopecie a vlasy mohou vypadávat po větším množství, ale i postupně. Dokonce se může projevit i jinde na těle. Mezi další příznaky patří bolestivé a oteklé klouby projevující se jako revmatoidní artritida. Dalším a velmi častým symptomem, kterého si lidé všímají, je špatné hojení ran. Klidně i pouhé škrábnutí může začít hnisat a celkově dlouho trvá, než se zahojí.  

Fotografie: Freepik

Také se může projevit časté nachlazení, chřipky, pocit únavy, infekce uší a další. Za časté se považuje onemocnění více než šestkrát ročně. Upozornit by vás měla i nadměrná únava, vyčerpání a pocit slabosti. Aby se vaše tělo nepotýkalo s těmito potížemi, zjistěte, co pro to udělat.

Co dělat, aby byl váš imunitní systém pevný jako skála

Imunitní systém by měl být podporován po celý rok, nikoliv pouze během chřipkového období. Doporučujeme, abyste celoročně cvičili, chodili do přírody, vyhýbali se stresu a jedli pestrou stravu. To ovšem neznamená, že musíte jíst pouze zeleninu, dopřejte si i kvalitní maso, ale vláknina, zelenina, ovoce a obiloviny musí stále převažovat nad brambůrkami, alkoholem a fast foodem. A jako poslední rada – nedesinfikujte si neustále ruce, oděvy a doma každý povrch. Jsou na nich sice bakterie, ale ty k pevné imunitě potřebujeme.

Zdroj: MedicalNewsToday