Jazyk jako indikátor zdraví může prozradit, co se děje s vaším tělem

Jazyk tu není jenom od toho, aby dokázal rozeznávat chutě. Dokáže vám snadno napovědět i to, co je s vaším tělem špatně. Stačí k tomu udělat jediné. Postavte se před zrcadlo a potom jazyk vyplázněte. Podle jeho vzhledu zjistíte, co s vaším tělem není v pořádku. Co přesně můžete vidět?

Bílý povlak

Pokud je na vašem jazyku bílý povlak, naznačuje to jak možnou plísňovou infekci, tak i to, že máte oslabený imunitní systém. Běžný mírný povlak je celkem běžným, ale pokud je výrazný, buďte na pozoru. Může se jednat o nástup leukoplakie.

Trhliny a praskliny

Pokud se na vašem jazyku objevují, je také na místě být na pozoru. A to z důvodu, že se jedná o určitý příznak možného autoimunitního onemocnění. Nehledě na fakt, že takový vzhled jazyku může vypadat i celkem děsivě.

Hranatý okraj

Pokud je okraj vašeho jazyka až příliš hranatý a mohou se na něm tvořit hrubé prvky a také zoubkované vzory, tak to celkem jasně naznačuje, že můžete mít určitou poruchu štítné žlázy. Je proto na místě vyrazit za svým lékařem. Zvláště ve chvíli, kdy také pociťujete únavu, či se vám dělají z ničeho nic modřiny.

Oteklý vzhled

Jestliže je váš jazyk oteklý a je také výrazně zarudnutý, tak vám tělo naznačuje, že nemá dostatek vitamínů. Hlavně potom vitamínu B. Doplňte ho z vitamínových doplňků a potom změňte jídelníček tak, aby v něm byl dostatek ovoce a zeleniny.

Výrazné puchýře

Jazyk sám o sobě není hladký, ale pokud se na něm objevují puchýře, které se mohou objevit také v ústní dutině, už je něco špatně. Konkrétně potom to, že ve vašich ústech může být infekce, nebo že máte horší imunitu, či nedostatek různých látek.

Tmavé zbarvení

Pokud váš jazyk není růžový, ale směřuje spíše k hnědé nebo dokonce černé barvě, může to být důsledek nadměrného používání antibiotik. Pokud jste je nejedli, je nutné vzít v potaz možnou cukrovku. A také může být problém i v nedostatečné hygieně vašeho jazyka. Začněte si lépe čistit zuby a používejte ústní vodu.

Fotografie: FreepikŘekněte ostatním, co si myslíte